Trichlorfon uygulanan pullu sazan (Cyprinus carpio)'da asetilkolinesteraz (AChEche)enzim aktivitesi ve bazı kan parametrelerinin araştırılması
The investigation of acetylcholinesterase activity and some heamatological parameters in scale carp exposed to trichlorfon
- Tez No: 323060
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada organofosfatlı insektisit trichlorfonun pullu sazan (Cyprinus carpio)?nın beyin ve karaciğer dokusundaki asetilkolinesteraz (AChE) enzim aktivitesi ve bazı kan parametreleri üzerine olan etkisi araştırıldı. Trichlorfonun Cyprinus carpio üzerinde ki LC50 değeri belirlendi ve LC50 değerinin %10?u ve %20?si sublethal doz olarak balıklara 21 gün süreyle banyo tarzında uygulandı. Trichlorfonun sublethal dozları uygulanan balıklardan ve kontrol grubu balıklardan 3., 7., 14., ve 21. günlerde kan, beyin ve karaciğer örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of trichlorfon, which is an organophosphate insecticide, on acetylcholinesterase (AChE) enzyme activity in brain and liver tissues and some blood parameters of scaled carp were investigated. LC50 value of trichlorfon on Cyprinus carpio was determined and scaled carps were exposed to 10 % and 20 % sublethal concentrations of LC50 value for 21 days. Blood, brain and liver samples were taken from exposed fish and control group fish, on days 3, 7, 14 and 21.