19. ve 20. yüzyıl İstanbul art nouveau mimarisi ve kullanılan seramikler
19th-and 20th-century Istanbul art nouveau architecture and used in the ceramics
- Tez No: 323138
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TEMİZSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
19. yüzyıl sonlarında Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan Art Nouveau Akımı, kısa sürede tüm dünya üzerinde etkisini hissettirmiştir. Ortaya çıktığı her ülkede, öncü sanatçıların çabaları ile yaygınlaşmıştır. 19. Yüzyıla tüm dünyaya egemen olan bu akım mimarlık başka olmak üzere birçok sanat dalında etkili olmuştur. Art Nouveau Akımı'nın etkisini gösterdiği sanat dallarından biri de seramik sanatıdır. 19. yüzyılda, Avrupa'da sanayi teknikleriyle üretilen seramiklerde, organik formlar başarılı olmamış, dönemin önde gelen sanatçıları Art Nouveau tarzı seramiklerde renk ve süsleme üzerine çalışmalar yapmışlardır.19. yüzyıl sonuna doğru, Osmanlı İmparatorluğu'nu da etkisi altına alan bu akım birçok yapıda kendini göstermiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Tanzimat Devri sonrası saraylarında, Osmanlı üst düzey bürokratlarının kasır ve köşklerinde, apartman ve hanlarda ve sivil binalar gibi çeşitli yapı grupları ile bazı dekoratif eşyalarda Art Nouveau üsluplu seramikler kullanılmıştır. Bu çalışma, İstanbul'daki Art Nouveau üsluplu seramiklerin ve yapıların bir katalog çalışması kapsamında incelenip değerlendirilmesini içermektedir. İstanbul mimarlığında ve dekoratif eşyalarda görülen Art Nouveau üsluplu seramikler, teknik ve desen açısından Avrupa örneklerinin özelliklerini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art Nouveau current which has appeared at 19th century ,in a short time has been sensed by all the World.It has been grown up by avant-garde artists at every country it appeared.At 19th century,this current had dominated all the World.Firstly architecture has sensed this current.Not only architecture but also the other art branches has göne with the same way with architecture and has been affected from this current.Art of ceramic has been affected by Art of Nouveaus current like the others.At the 19th century ,ceramics which had been produced with industrial methods in Europe ,had a problem of their organic forms and the avant-garde artists had worked colour and embellishment Art Nouveau ceramicsAt the end of the 19th century,Ottoman Empire has been affected by this current and used it on their structures.This currents ceramics had been used on palaces,mansions,apartments,çivil structures and decorative stuffs after the administrative reforms in Ottoman Empire.The aim of the thesis is creating a catalog about Art Nouveau style ceramics and structures in İstanbul and researching it for putting an assessment.Art Nouveau style ceramics in İstanbul architecture and decorative stuffs are similar to European examples in terms of style and figure.