Tedarik zinciri yönetiminde scor modeli ve lastik sektörü uygulaması
Supply chain management scor model and tyre sector implementation
  1. Tez No: 323176
  2. Yazar: FATİH TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, gelişen teknolojik imkânlar ile farklılaşan müşteri beklentilerine cevap verebilmek, rekabette avantaj sağlamak ve şirketlerin sürdürülebilirlikleri kapsamında giderek daha fazla önem kazanmakta olan Tedarik Zinciri Yönetimi konusu incelenmiştir. Bu konuda kullanılan metotlardan ( SCOR ) Tedarik Zinciri Süreçleri referans modeli hakkında detaylı araştırma ile modelin uygulamaya yönelik alanları hakkında bilgi verilmiş ve BRİSA A.Ş. Tedarik Zinciri Yönetimi süreçlerinin SCOR model kapsamında yeniden yapılandırma projesinde yapılan çalışmalar uygulama örneği olarak aktarılmıştır. Teorik bilginin pratik uygulaması sırasında izlenen yol ve karşılaşılan zorluklara değinilerek modelin daha iyi nasıl bir yol izlenerek uygulanabileceği anlatılmıştır.Anahtar Kelime: Tedarik Zinciri Yönetimi
Özet (Çeviri)
To respond diversing customer needs with growing technological development,to provide competitive advantage and for the sustainability of the business Supply Chain Management becomes more and more important.In this tesis,Supply Chain Management concept is examined.A detailed study about SCOR (Supply Chain Operation Referance) model carried out and restructring project of Supply Chain management proceeses at BRİSA A.S. with SCOR model is given a implementation sample aiming to share how to improve implementation method