Bazı ferrosenil sübstitüe 1,3,4-oksadiazol türevlerinin sentezi
Synthesis of some ferrocenyl substitue 1,3,4-oxadiazole derivatives
- Tez No: 323210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ TURGUT CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada oksidatif siklizasyon yoluyla bazı ferrosenil sübstitüe 1,3,4-oksadiazol (41a-d) türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen mono ve diferrosenil sübstitüe 1,3,4-oksadiazol türevleri, 2-ferrosenil-5-[(5-ferrosenil-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil]-1,3,4-oksadiazol, 2-ferrosenil-5-[(5-furil-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil]-1,3,4-oksadiazol, 2-ferrosenil-5-[(5-tiyenil-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil]-1,3,4-oksadiazol, 2-ferrosenil-5-[(fenil-1,3,4-oksadiazol-2-il) metil]-1,3,4-oksadiazol ve 2-ferrosenil-5-[(p-nitrofenil-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil]-1,3,4-oksadiazol türevlerini içermektedir. Ara basamaklarda elde edilen tüm bileşiklerin (36, 37 ve 40a-e) ve sonuç ürünlerinin (41a-e) yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. Ayrıca sonuç ürünlerin (41a-e) yapı tayini için ESI-HRMS spektroskopisinden yararlanılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Ferrosen, 1,3,4-oksadiazol, arilferrosenilhidrazon, 1H-NMR.
Özet (Çeviri)
In this study, some ferrocenyl substitue 1,3,4-oxadiazole derivatives have been synthesized from the oxidative cyclization reaction and their structure characterized. Synthesized mono and diferrocenyl substitue 1,3,4-oxadiazole derivatives (41a-e) are as following; 2-ferrocenyl-5-[(5-ferrocenyl-1,3,4-oxadiazole-2-yl)methyl]-1,3,4-oxadiazole, 2-ferrocenyl-5-[(5-furyl-1,3,4-oxadiazole-2-yl)methyl]-1,3,4-oxadiazole, 2-ferrocenyl-5-[(5-thienyl-1,3,4-oxadiazole-2-yl)methyl]-1,3,4-oxadiazole, 2-ferrocenyl-5-[(phenyl-1,3,4-oxadiazole-2-yl)methyl]-1,3,4-oxadiazole and 2-ferrocenyl-5-[(p-nitrophenyl-1,3,4-oxadiazole-2-yl)methyl]-1,3,4-oxadiazole. All the intermediate compounds (36, 37 and 40a-e) and result products (41a-e) have been characterized by spectroscopic methods such as FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR. Also result products (41a-d) have been characterized by ESI-HRMS.KEYWORDS: Ferrocene, 1,3,4-oxadiazole, arylferrocenylhydrazone, 1H-NMR.