Myra ve limanı Andriake'de kullanılan özgün malzeme özelliklerinin araştırılması
Investigation of properties of original materials used in Myra and Andriake port
- Tez No: 323215
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKER, YRD. DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya İli içerisinde yer alan Myra ve limanı Andriake'de; Roma, Bizans, Selçuklu Dönemi'nde inşa edilmiş sekiz yapıda kullanılan taş, tuğla ve harç gibi yapı malzemeleri, deneysel olarak incelenmiş ve böylece karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Bu yapılardan alınan numuneler üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler ile kimyasal analizler ve mikro yapı çalışmaları gerçekleştirilerek özgün malzeme özellikleri tespit edilmiştir. Bu yapı malzemeleri arasında en fazla değişkenlik gösteren malzeme harç olduğundan onarım çalışmalarında kullanılabilecek özgün malzemeye uygun özelliklerde yeni bir harç önerisi geliştirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Harç, Tuğla, SEM/EDX, Karakterizasyon, Tarihi Yapı
Özet (Çeviri)
In this thesis study, construction materials, namely stone, brick and mortar of eight structures built during Roman, Byzantine, Seljuk Periods in Myra and its port Andriake, located in the province of Antalya were experimentally investigated and their characteristics were identified. Properties of original materials were determined by performing physical and mechanical tests, chemical analysis and microstructural studies on specimens provided from these structures. In addition, due to the wide range of variability of mortars compared to other materials, alternative mortars having similar properties with original mortars were developed and proposed which can be used in repair works.KEYWORDS: Mortar, Brick, SEM/EDX, Characterization, Historical Building