Metal alkoksitlerin vic-dioksim ve pridil monoksim ligantlarıyla kompleksleştirilmesi, kompleks yapılarının aydınlatılması
Complexation of metal alkoxides with vic- dioxime and pyridyl monoxime ligands, characterisation of the complex structure
- Tez No: 323217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ŞENGÜL OKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Metal alkoksitler hidrolize karşı oldukça dirençsizdir. Hidroliz olarak, hızlı çökelmelerini önlemek için çeşitli organik ligantlarla modifiye edilebilirler. Kelat oluşturucu ligantlarla modifiye edilen metal alkoksitlerin hidroliz reaksiyonları kimyasal olarak kontrol edilebilebilir.Bu çalışmada, kuvvetli kelat özelliğe sahip oksim ligantları ile metal alkoksitler kompleksleştirmiş ve elde edilen komplekslerin yapıları aydınlatılmıştır. Öncelikle anti-kloroglioksim ile farklı amin gruplarının reaksiyonlarından vic-dioksim ligantları elde edilmiştir. Sentezlenen vic-dioksim ligantlarının ve ticari olarak mevcut olan bazı pridil monoksim ligantlarının titanyum tetra n-bütoksit (Ti(OBun)4) ve zirkonyum tetra n-bütoksit (Zr(OBun)4) ile kompleksleşme reaksiyonları gerçekleştirilmiş, oluşan komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR ve 1H-NMR ile aydınlatılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Metal alkoksit, pridil monoksim, vic-dioksim
Özet (Çeviri)
Metal alkoxides are considerably resistanceless against hydrolyzes and they are modified by various organic ligands to prevent rapid settlings. Hydrolysis reactions of the metal alkoxides modified by chelate composing ligands are chemically containable.In this study, oxime ligands having strong chelate functionality and metal alkoxides were comlexed and the structure of the complexes were clarified. First vic- dioxime ligands were obtained from the reaction of antikloroglioxime with different amine groups. Complexing reactions of these obtained vic- dioxime ligands and some commercially available pyridyl monoxime ligands with titanium tetra n-butoxide (Ti(OBun)4) and zirconium tetra n-butoxide (Zr(OBun)4) were performed and the structure of the consisted complexes were clarified with elementary analysis, FT-IR and 1H-NMR.KEYWORDS: Metal alkoxide, pyridyl monoxime, vic-dioxime