Almanca öğretmenlerinin hizmet içi eğitim hakkındaki görüşleri ve bir araştırma
Examination of opinions of German language teachers about in service training
  1. Tez No: 323264
  2. Yazar: SEVDA KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETALMANCA ÖĞRETMENLERİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİM HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİBu çalışma almanca öğretmenlerinin hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında İstanbul İli Avrupa ve Anadolu yakasındaki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise küme örnekleme yöntemiyle seçilen bu kurumlardan 123 almanca öğretmenine ulaşılmıştır.Çalışma sonucunda; hizmet içi eğitim programlarına ilişkin görüşleri; almanca öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş, eğitim durumu, gelir değişkeni, görev yaptıkları okul sayısı, hizmet içi eğitim sayısı ve istihdam türlerine göre istatistiksel olarak anlamsızdır. Ankete katılan öğretmenlerin yarısı %50'si hizmet içi eğitim programları planlanırken ihtiyaçlarına ilişkin düşüncelerinin neredeyse hiç alınmadığını belirtmiştir. Hizmet içi eğitim etkinliklerinde ölçme ve değerlendirme tekniklerine yer verildiğine ilişkin öğretmen görüşleri çoğunlukla olumsuzdur. Hizmet içi etkinliklerine katılma biçimine göre ise; özel okulda ve sözleşmeli olarak çalışan öğretmenler diğer öğretmenlere göre olumlu görüş bildirmiştir. Öğretmenlerin eğitim durumu ve aylık toplam aile geliri arttıkça, tutumlarda da olumlu gelişmeler olduğu ortaya konulmuştur. Öğretmenlerin hizmet içi etkinliklerinde görev alan öğreticilerin yeterlilikleri hakkında, eğitim görevlilerinin öğrenme konusuna ilişkin olarak yeterli uygulama yapabilmekte olduğuna ilişkin düşünceleri daha olumlu değerlendirilmektedir. Alınan hizmet içi eğitimin değerlendirilmesi konusunda öğretmenlerin birçoğu hizmet içi eğitim etkinliklerinin bitiminde başarıyı ölçmek için ciddi bir sınav yapılması gerektiğini, hizmet içi eğitim programlarının işlenişiyle ve hizmet içi ortamın fiziki şartları ile ilgili görüşlerinin neredeyse hiç alınmadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXAMINATION OF OPINIONS OF GERMAN LANGUAGE TEACHERS ABOUT IN SERVICE TRAININGThis study is performed for examining the opinions of German Language teachers about in service training activities. Scanning method was used in this study. Teachers which are working in primary and elementary schools in İstanbul City Anatolian and European part in 2011-2012 academic year had formed the universe of this study. 123 German language teacher which are selected by cluster sampling had been reached for research sampling.In consequence of the study; opinions of teachers regarded with in service training are statistically meaningless with respect to gender, age, marital status, occupational seniority, branch, educational status, income variable, number of schools that they have worked, number of in service training activities. Half %50 of teachers which had participated in this survey had mentioned that their opinions regarded with their necessities are not considered during the plan of in service training programs. Majority of opinions of teachers regarded with assessment and evaluation techniques for in service training are generally negative. With respect to participation to in service training activities; teachers who work in private schools and who work as contract teacher mentioned positive ideas when compared with other teachers. As educational status and total monthly family income increases, it can be seen that there is more positive improvements in attitudes. About the adequacy of lecturers who have work in in service training activities; it is more positively evaluated that lecturers can make sufficient practice regarded with learning. About evaluation of in service training; majority of teachers mentioned that there should be a serious examination for measuring the success at the end of in service training programs and mentioned that their opinions about the process of in service training programs and physical conditions of in service training almost never considered.