Öğretmenlerin koçluk becerilerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi
Review of coaching skills of teachers in regard to demographical variables
- Tez No: 323268
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin koçluk becerileri ile öğretmenlerin demografik özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul ili Maltepe ilçesindeki resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli 135 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yazar tarafından geliştirilen demografik değişkenleri içeren Kişisel Bilgi Formu ve Öğretmen Koçluk Becerileri Anketi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmış ve Non-Parametrik testlerden Kruskal Wallis-H Testi, Mann Whitney-U Testi ve Spearman Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the target is to demonstrate the relationship between the coaching skills of teachers and their demographical characteristics. The research was performed with 135 teachers working in state and private primary schools in Maltepe district of Istanbul province. Screening model was used in the research. As a data collecting tool, Personal Information Form and Teacher Coaching Skills Questionnaire, which were developed by the author and include demographical variables, were used. While assessing the findings obtained in the research, SPSS 17.0 program was used for statistical analyses. While assessing the research data, definitive statistical methods (e.g. Number, Percentage, Average, Standard deviation) were used and, as non-parametric tests, Kruskal Wallis-H Test, Mann Whitney-U Test and Spearman Correlation Analysis were performed.