New developments of the European Union energy policy framework
Avrupa Birliği enerji politikası çerçevesinde yeni gelişmeler
  1. Tez No: 323277
  2. Yazar: İSA BURAK GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sanayi devriminden bu yana sürekli makineleşen dünyamızda, enerjinin önemi giderek artmaktadır. Bugün neredeyse enerji kaynakları olmadan hareket edemeyecek olan modern dünyamızda, devletler daha ucuz, kolay elde edilebilir enerji kaynakları için birbirleriyle mücadele etmektedir.Bu değerlendirmeden yola çıkarak yapılan araştırmadaki amaç günümüzün ve geleceğin savaş sebeplerinden biri olan enerji kaynaklarını elde etme ve yönetme bağlamında Avrupa Birliği'nin henüz ortak bir enerji politikası olmayışının etkilerini ortaya çıkarmak ve bu konuda atılan adımları ve yenilikleri ön plana çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
There is always a need for energy in our world and energy policies have made a very important place in state?s policies. That is why European Union tries to implement a common energy policy. In fact, this thesis will focus on new developments of European Union energy policies. This thesis provides a backdrop for better understanding the basic concepts involved in European Union energy policies when new developments are involved and potentially lead to the identification of new energy policy targets. For this reason, firstly, theoretical framework is noted for analyzing energy policies. Liberal and realist paradigms on energy politics is examined for this purpose. Secondly, the historical background of energy politics within the Europe Union is researched. Thirdly, the European Union energy supply-demand maneuvers and energy security in the European Union are observed. Then the alternative energy resources of the European Union are examined. In addition to this, the European Union-Russian Federation energy relations are analyzed. Finally, possible trends in the European Union energy policy futures are reviewed.