Arthur Miller'ın ?Bütün Oğullarım? adlı eserinin edebi tahlili
The literary of Arthur Miller?s play ?All My Sons?
- Tez No: 323319
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amerikalı oyun yazarı Arthur Miller'in ?Bütün Oğullarm? adlı oyununu yazarken, yaşadığı dönem olan 2. Dünya savaşı zamanları ve sonrasından etkilenerek yazdığı için, öncelikle yaşadığı dönem temel alınıp değerlendirilmiştir. Sonra eserin biçimi ve bu biçimin hangi tarihsel koşullarda oluşturulduğu incelenmiş, eserin ana fikri, türü, fabeli, ana çatışması ve eserin anlatımı ve sahneleniş yöntemi ile yorumu detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Oyundaki karakterlerin her biri üstün amaç ve büyük isteklerine göre değerlendirilmiş, karakter analizleri çıkartılmıştır. Sonuç olarak ise rejisörün yorumu ve sahneleyişi, oyundaki maddi menfaatler ve manevi değerlerin çatışması ve Joe Keller karakterinin para hırsı üzerinden kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The American Playwright Arthur Miller has written the play ?All My Sons? with being impressed by the time of World War II. This fact is the main point of view while evaluating this play. After that, type, idea, main clash, and the playing to the grandstand of this work is observed and commented with details. Each character in the play is analyzed one by one with their own personal properties. At the end, evaluative comment of director is studied comprehensively with the perspective of character Joe Keller?s acquisitiveness.