Restructuring Arthur Miller's three plays through multiple intelligences activities
Arthur Miller'ın üç oyununun çoklu zeka kuramına göre yeniden yapılandırılması
- Tez No: 189803
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, American Culture and Literature, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı, Çoklu Zeka Kuramı'nın teorik geçmişini araştırmak veAristotle'dan başlayarak Arthur Miller'a kadar olan zamandaki drama çeşitleriningelişimini takip etmektir. Arthur Miller'ın üç oyunu Yeni Eleştiri'ye uygun olarakele alınmış; ayrıca bu oyunların özetleri, karakter analizleri, zaman ve mekanöğeleri, temaları, motifleri ve sembolleri Çoklu Zeka Kuramı aktiviteleri yardımıylaincelenmiştir. Çoklu Zeka Kuramı çerçevesinde aşağıdaki sorulara dikkatedilmiştir:1. Oyun öğretiminde hangi durumlarda drama aktiviteleri ile Çoklu ZekaKuramı aktiviteleri birleştirilebilir?2. Bu aktiviteler bütün öğrenciler için uygun mudur?3. Hangi aktiviteler sözel-dilsel zekaya sahip olan öğrenciler için uygundur?4. Hangi aktiviteler mantıksal-matematiksel zekaya sahip olan öğrenciler içinuygundur?5. Hangi aktiviteler görsel-uzaysal zekaya sahip olan öğrenciler için uygundur?6. Hangi aktiviteler bedensel-hareketsel zekaya sahip olan öğrenciler içinuygundur?7. Hangi aktiviteler müziksel-ritmik zekaya sahip olan öğrenciler içinuygundur?8. Hangi aktiviteler kişiler arası zekaya sahip olan öğrenciler için uygundur?9. Hangi aktiviteler kişi içi zekaya sahip olan öğrenciler için uygundur?10. Hangi aktiviteler doğalcı zekaya sahip olan öğrenciler için uygundur?Öğretmenler her kişinin sekiz zeka türüne birden sahip olduğunuhatırlamalıdırlar. nsanlar her zeka türünü yeterli bir seviyeye yükseltebilirler.Eğitmenler zeka çeşitlerinin karmaşık biçimde çalıştığını ve her kategoride yetenekliolmak için bir çok yolun bulunduğunu unutmamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at exploring the theoretical background of MultipleIntelligences and tracing the genre of drama, from Aristotle to Arthur Miller. Threeplays by Arthur Miller have been tackled through New Criticism and MultipleIntelligence activities have been adopted to highlight the plot summaries, characters,settings, themes, motifs and symbols. Within the framework of MultipleIntelligences, the following questions have been kept in mind:1. In what ways drama activities and multiple intelligence activities can becombined to teach a play?2. Are these activities appropriate for all kinds of students?3. Which activities work well with students with verbal-linguistic intelligence?4. Which activities work well with students with logical-mathematicalintelligence?5. Which activities work well with students with visual-spatial intelligence?6. Which activities work well with students with bodily-kinestheticintelligence?7. Which activities work well with students with musical-rhythmicintelligence?8. Which activities work well with students with interpersonal intelligence?9. Which activities work well with students with intrapersonal intelligence?10. Which activities work well with students with naturalist intelligence?Teachers should remember that each person possesses all eightintelligences. People can develop each intelligence to a sufficient level ofcompetency. They should not forget that intelligences work together in complexways and there are many different ways to be intelligent within each category.