Kurumsal eğitim ihtiyaç analizi
Corporate training needs analysis
  1. Tez No: 323323
  2. Yazar: ORÇUN İRFAN
  3. Danışmanlar: DR. NECDET KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir kurumun stratejilerini hayata geçirerek iş hedeflerini tutturabilmesi için doğru insan kaynağını bünyesine katması yeterli değildir. Hali hazırda kurum bünyesinde mevcut bulunan insan kaynağının da gitmek istenilen yöne doğru kurumu taşıyacak şekilde gerekli bilgi ve becerilerle donatılabilmesi kritiktir. Kurumdaki insan kaynağının söz konusu hedef ve stratejileri gerçekleştirebilmesi için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanacağı profesyonel gelişimin sağlanmasından o kurumun eğitim & gelişim birimleri doğrudan sorumludur. Söz konusu gelişim sürecinin kurumu vizyon ve misyonunu gerçekleştirmeye taşıyacak, iş stratejilerini, hedef ve önceliklerini hayata geçirmesine imkan sağlayacak, profesyonel gelişim sürecinin tasarımı için doğru ihtiyaç analizi yöntem ve yaklaşımlarının uygulanması kaçınılmazdır. Bu tez çalışması literatür taraması yönteminden yararlanarak eğitim ihtiyaç analizinin ne olduğunu, çeşitlerini ve metotlarını avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte derleyerek göstermeye çalışacaktır. Tartışma bölümünde ise literatür taraması bölümünde derlenen teorik bilgi günümüz rekabetçi ortamında özel sektörde iş yapan örnek bir kurumun eğitim & gelişim birimi tarafından uygulanan eğitim ihtiyaç analizi yaklaşım ve yöntemi ile kıyaslanacak ve eğitim ihtiyaç analizi teorilerinin geçerliliğini koruyup korumadığı tartışılacaktır.Tezin sonuç bölümünde, söz konusu örnek kurumun başarısının arkasında yatan faktörlere değinilecek, bu faktörlerin eğitim ihtiyaç analizi teorileri olan ilişkisi aktarılacak ve teorilerin geçerliliklerini korudukları gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
It would not be sufficient for a corporation to recruit the right human resource in order to actualize the business targets while realizing its strategies. The development of the human capital with the right know how and capabilities necessary to carry the corporation to the desired direction is also critical. The training & development teams within the corporation is directly responsible from supplying the human capital with the professional development necessary to actualize the above mentioned strategies and business targets. It is inevitable for the above mentioned development process to utilize the right needs analysis methodologies and approaches in order to carry the corporation?s vision & mision statements, corporate values, business strategies and targets to actualization. This work of thesis will try to put forward what the training need analysis is, its types and its methodologies with its advantages and disadvantages using the method of literature review. At the discussion part, the theoretical information that is collected within the literature review will be compared to the real life training needs analysis methodology and approach being used by the training & development team of an example corporation that works in the competitive environment of today?s private sector.Within the conclusion part, the underlying factors behind the success of the example corporation will be highlighted, the correlation of these factors to the training needs analyis theories will be shown and the validity of these theories will be shown.