Maden işletmelerinde bütçeleme ve örnek bir uygulama
Budgeting in mining industry and a sample application
  1. Tez No: 117253
  2. Yazar: MİNE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM BANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MADEN İŞLETMELERİNDE BUTÇELEME VE ÖRNEK BİR UYGULAMA Mime ÇINAR İşletme (Muhasebe -Finansman) AnabilimDalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Doç. Br. KERİM BANAR Toplumların az gelişmişlikten kurtularak çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmesi için gerekli olan koşullardan birisi de, doğanın tüm kaynaklarını daha etkin bir şekilde değerlendirerek, onlardan maksimum düzeyde yararlanmanın yollarım araştırmaktır. Çevresel koşulların çok büyük hızla değiştiği, ülkeler arasındaki ekonomik sınırların kalkmakta olduğu günümüzde, işletmeler arasındaki rekabet de gün geçtikçe yoğunlaşmaktadır. İşletmelerin bu yoğun rekabet ortamı içersinde yaşamlarım sürdürmek, büyümek, pazar payım arttırmak gibi amaçlarına ulaşabilmeleri için, gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlerin olabildiğince etkin ve verimli olması gerekmektedir. Faaliyetlerin etkin ve verimli olması ise, büyük ölçüde planlamasına ve kontrol edilmesine bağlıdır. İşletme yönteminin planlama ve kontrol işlevini yerine getirmek için kullandığı yönetim araçlarından birisi de işletme bütçesidir. Bu çalışmada; bünyesinde bütçeleme çalışması yapılmamakta olan Çınarlar Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nın Aydın' da bulunan ve feldispat (albit) üretimi yapılan ocağı için bir uygulama yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT For nations, one of the necessary condition to reach modern civilization is to research the methods of utilizing the sources of the nature at maximum level by evaluating them more effectively. The competition between the enterprises is increasing recently according to the fast changes of environmental conditions and removing the economic frontiers of the countries. In this competiton, the verified activities of the enterprises have to be very effective and efficient to reach the targets, like continuning their existence,growing up and increasing the portion of market. Effectivity and efficiency of the activities are mostly dependent to its planning and controlling. One of the manegement tool of accomplishing the planning and controlling functions of the enterprise management is the enterprise budget. In this study, a budget application is made to Çınarlar Mining Industry and Trade Company, that no budget appplication was made in their constitution before, for mine that feldispat (albit) production is made in Aydın.