Hanefî ve Şâfiî fıkıh kitaplarındaki za'fı şiddetli rivayetler (el-Hidâye ve Eş-Şer?u'l-Kebîr örneği)
Very weak narrations in Hanafi and Shafi?i fiqh books (The example of al-Hidâya and al-Sharh al-Kabîr)
  1. Tez No: 323414
  2. Yazar: FATMA BETÜL ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAHATTİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Çalışmamız, Ebü'l-Hasen Burhânüddîn Alî b. Ebî Bekr b. Abdilcelîl el-Ferganî el-Merg?nânî'nin (ö. 593/1197) kaleme aldığı el-Hidâye şer?u Bidâyeti'l-mübtedî isimli eser ile Ebü'l-Kâsım Abdülkerîm b. Muhammed b. Abdilkerîm el-Kazvînî er-Râfiî (ö. 623/1226) tarafından kaleme alınan el-Azîz fî Şer?i'l-Vecîz yani daha bilinen ismiyle eş-Şer?u'l-kebîr isimli eserlerde kullanılan za'fı şiddetli rivayetler, bu rivayetlerin zayıflığına rağmen delil olarak kullanılmasının muhtemel sebepleri ile bu rivayetlerin hadisi ilmi açısından değerlendirmesini konu edinmektedir.Araştırmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları açıklanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde za'fı şiddetli rivayet kavramı ile ilgili malumatla birlikte za'fı şiddetli rivayetleri tespit yöntemi açıklanmıştır. İlk bölümün pratiğe yansıması olan ikinci bölüm ise ele aldığımız eserlerde geçen ve za'fının şiddetli olduğuna karar verdiğimiz rivayetlerden ve bu rivayetlerin hadis ilmi açısından değerlendirmelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to determine whether Shedidu?d-da?f (very weak) narrations were used as legal proofs in the two major fiqh boks: al-Hidâyah (a major legal text of Hanafi School written by Burh?n al-D?n `Al? b. Ab? Bakr al-Margh?n?n?) and al-Sharh al-Kabîr (one of the major legal texts of Shafi?i School written by Ebu?l-Khasım Abdulkherim el-Kazvini er-Rafii).The introduction discusses the main theoretical framework of the study. Chapter one will investigate the term Shedidu?d-da?f and the conditions which caused the usage of this term. Also the forms which the term Shedidu?d-da?f narrations used in hadith methodology will be discussed. The next chapter will examine the narrations which are regarded as Shedidu?d-da?f. In this chapter, I will take a closer look at the chain of transmissions (isnad) and the narrators of the narrations used in these fiqh works. I will show that there are some very weak and even forged (mawdu?) narrations used in these legal texts and point out why these narrations were used as proofs despite their inappropriateness for ihtijaj.