Ders programı hazırlamaya yönelik bir matematiksel programlama yaklaşımı
A mathematical programming aproach for timetabling
- Tez No: 323443
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üniversite ders programı hazırlama problemi NP-complete kombinatoryel optimizasyon problemleri sınıfına girmektedir. Bu problem, okul (ilköğretim, lise) ders programı hazırlama, üniversite ders programı hazırlama ve sınav programı hazırlama olmak üzere üç alt probleme ayrılabilir, bu araştırmanın kapsamına üniversitelerde ders programı hazırlama problemi alınmıştır. Derslerin programa önceden belirlenmiş bir takım kurallara (kısıtlara) göre yerleştirilmesini gerektiren üniversite ders programı hazırlama problemini çözmek için birçok yöntem geliştirilmiş ve denenmiştir. Bu araştırmanın amacı üniversitelerde ders programı hazırlamada kullanılan yöntemleri incelemek ve Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2009-2010 güz dönemi ders programı hazırlama problemini 0-1 Tamsayılı Programlama ve Genetik Algoritma yöntemleriyle çözmek ve sonuçları karşılaştırmaktır.Bahsedilen yöntemlerle geliştirilen modeller çalıştırıldıktan sonra alınan sonuçlar uygun ve birbirine yakındır. Ancak modeller çözüm süresi açısından farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
University timetabling problems are in the class of NP-complete of combinatorial optimization problems. This problem can be divided into three different subproblems; school timetabling, university timetabling and examination timetabling. This dissertation focuses on the university timetabling problem. Many methods have been developed and evaluated to solve university timetabling problems that requires assignment of the courses to timetable considering some predefined rules (contraints). The purpose of this dissertation is to provide information about methods used to solve university timetabling problems and solve the timetabling problem of Bozok University Faculty of Economics and Administrative Sciences for first semester of the year 2009-2010 using 0-1 Integer Programming and Genetic Algorithm based methods.Results generated with the aforementioned models are feasible and similar but they differ in computational time to solve the problem.