Türkiye'de varlık yönetim şirketlerinin sektörel analizi
Sectoral analysis of asset management companies in Turkey
  1. Tez No: 323489
  2. Yazar: YUSUF GÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, varlık yönetim şirketlerinin bilinmesini, ekonomiye olan etkisini ve sektörün şu anki durumunu belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu tezde varlık yönetim şirketlerinin tanımı, tarihçesi, türlerinden bahsedilmiş ayrıca Türkiye'deki durumlarını gösteren bir de sektör analizi yapılmıştır. Sektör analizi yapılırken karşılaştırmalı mali tablolar analizi, dikey yüzde analizi, trend analizi ve oran analizi gibi metotlar uygulanmıştır. Sonuç olarak, varlık yönetim şirketlerinin piyasa düzenleyici birer unsur oldukları ve gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde sektörün kısa sürede büyüyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, knowledge of asset management companies, the impact of the economy and the industry is prepared to determine the current status. In this thesis, the definition of asset management companies, its history, showing the status of species mentioned in the sector analysis is also made in Turkey. Analysis of comparative financial statements when the sector analysis, vertical analysis per cent, applied methods such as trend analysis and ratio analysis. As a result, a regulatory element of asset management companies that market and made the necessary arrangements as soon as possible if the sector is thought to grow.