Sivas Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki 6457 numaralı Şiir Mecmuası (inceleme-metin)
6457 numbered Poem Journal which is in Sivas Ziya Bey Manuscripts Library (review-text)
- Tez No: 323498
- Danışmanlar: PROF. DR. ÂLİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışma, Sivas Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 6457 numaralı şiir mecmuasının, tanıtımı, incelenmesi ve tenkitli metninden oluşmaktadır. Mecmuada şiirlerin yanı sıra nesir (ayet, hadis-i şerif, çeşitli dualar, sûfîlerden rivayetler vb.) kısımlar da epey yer tutmaktadır. Mecmuadaki bütün şiirler/nesirler çevriyazı alfabesiyle yazılmış, Arapça ve Farsça şiirlerin/nesirlerin Türkçe tercümeleri dipnotlarda verilmiştir. Türkçe şiirler, çevriyazı alfabesi ile yazılırken -ulaşılabildiği kadarıyla- divanların orijinal basımları, yayımlanmış şekilleri ve yayımlanmamış yüksek lisans tezi, doktora tezi çalışmaları ile karşılaştırılmış, şiirin mecmuadaki haliyle divandaki halinde görülen farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Mecmua, 13. ve 20. yüzyıllar arasında yaşamış meşhur şairlerin yanı sıra adları pek duyulmamış şairlere ait şiirleri de ihtiva etmektedir. Metin oluştururken faydalı olacağı düşüncesiyle adları duyulmamış şairlerin kısa hayat hikâyeleri de dipnotlarda verilmiştir. Mecmuanın derleyeni ve derlenme tarihi hakkında herhangi bir bilgi yoktur. 67 varaktan müteşekkil olan mecmua, zengin bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
This work includes introduction, analysis and critique text of 6457 numbered poem journal which is in Sivas Ziya Bey Manuscripts Library. Prose (verse, hadith, various prayers, mystic narrations etc.) has an important place in journal besides poems. All poems/proses in journal were written in transciption alphabet the poems/proses in Arabic and Persisan?s translations were showed in the footnotes. When Turkish poems were written with transcription alphabet -as far as reachable- councils original literals, published forms and un published Master?s Thesis were compared with Ph. D. Dissertation works, the differences, which are seen between the poem?s state in journal and state in council, were showed in the footnotes. The journal contains the famous poets? poems and many unrecognised poets? poems who lived between 13th and 20th century. While composing the text, thought to be useful it was added short life stories of unrecognised poets in the footnotes. İt isn?t any information of the journal?s compiler and date of compilation. The journal which is composed of 67 leafs has a rich content.