Tek parti döneminde siyasal inşa aracı olarak korku
The one-party system as a tool for the political, social construction fear
- Tez No: 323497
- Danışmanlar: PROF. HALİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Korku tehlike düşüncesinin uyandırdığı duygusal bir reaksiyondur. Korkularla meydana gelmiş bir siyasetin insanların korkuları üzerine inşa edilip bu korkuların çeşitlendirilmesiyle varlığını sürdürdüğü bir siyaset sahnesinde korkunun önemi oldukça büyüktür. Siyasi literatürde siyasi düşünürlerin siyasetin korkuya dayanması gerekliliğini de göz önüne alarak korkunun toplumsal hayata siyasi iktidarca nasıl yön verdiğini tezimizde açıkladık. Korku siyasetiyle ve siyaset korkusuyla özel ve kamusal her alana müdahale yetkisini kendisinde gören siyasi iktidarın varlığının korkulara çare bulmak mı yoksa yeni korkular üretmek mi, görevinin bu mu olduğunu açıklamak tezin amacıdır. Özellikle tek parti döneminde korkunun bir inşa aracı olarak kullanıldığı ve toplumsal hayata yön vermede ne kadar önemli olduğu değerlendirildi. Korkunun siyaset sahnesinde ki varlığından yola çıkılarak tek parti döneminde korkunun nasıl kullanıldığı tez de açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Fear is an emotional reaction which aroused by the idea of danger.a politics that occured with fears, built on people's fears , with the diversification of these fears on the political scene continues to have a critical role in fear. We explained in our thesis that how direction. Political thinkers in the political literature of politics based on fear; fear, social life, taking into consideration the necessity of political power. With politic's fear and fear of politics which both private and public authority to intervene in every area of finding a cure or new fears, fears of political power to produce existence, the task is the purpose of this thesis is to clarify that.the fear is used for build tool in single-party area and evaluated How important is the direction that social life. Based on the political scene of fear that the presence of and we try to explained fear how to use in single-party area.