Ankara'daki bir özel hastanenin ameliyathane ve ameliyat maliyet analizi
Operating and operating cost analysis of a private hospital in Ankara
  1. Tez No: 323554
  2. Yazar: HAZAL RECEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÖZGÜLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık sektöründe yaşanan teknolojideki gelişmeler ve rekabetteki artış, sağlık hizmeti veren kurumları hizmet çeşitliliğini arttırmak, hizmetin kalitesini arttırmak ve çağı yakalayan bir sağlık hizmeti vermek konusunda sürekli çaba göstermek durumunda bırakmıştır. Bu çabalar karşılığı büyük ölçüde kaynak sorunu ve kaynakların etkin kullanımı kaygıları ortaya çıkmıştır. Sağlık sektörünün, kaynak tüketimi yaşanan çok olan kurumlarından biri olan hastane işletmelerinde, sağlık sektöründeki değişen gelişmeler, maliyet yapısında direkt ve endirekt maliyetlerin paylarının artırmasından kaynaklanmaktadır. İşte bu maliyet artışları sağlık sektöründe ve özellikle hastane işletmelerinde maliyet analizinin önemini artırmıştır.Bu çalışma Ankara'daki bir özel hastanedeki ameliyathane ve ameliyat fiili maliyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada maliyet analizi yöntemlerinden tam maliyet yöntemine göre kademeli dağıtım yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda ameliyat türlerine göre, ameliyatların birim maliyetleri bulunmuş ve birim maliyetler Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) belirlemiş olduğu ameliyat fiyatları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in technology and increased competition in the health sector, health care institutions to increase the variety of services, improve the quality of service and age to show a sustained effort to capture the event of a health service left to give. These efforts are largely for the effective use of resources in the resource problem and concerns emerged. The health sector, the institutions of resource consumption which is one of the most hospital enterprises, changing developments in the health sector, the cost structure of the direct and indirect costs and overhead expenses due to increased their shares. This analysis of cost increases and increased the importance of the health sector and in particular the cost of hospital establishmentsThis study aimed to determine the cost of operating room and surgical unit a private hospital in Ankara. The of cost analysis methods full cost method and gradual distribution method was used in this study. As a result of the analysis according to type of surgery, operations, unit costs and unit costs are found in the Social Security Institution (SGK) is determined by compared with surgery rates