Uluslararası finansal raporlama standartları ve KOBİ finansal raporlama standartları çerçevesinde ortaklık yatırımlarının muhasebeleştirilmesi
Entering partnership investments in accounts within the context of international financial reporting standards and financial reporting standards for SMEs
  1. Tez No: 323558
  2. Yazar: AYDEMİR KUŞAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEVİLENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uluslararası finansal raporlama standartlarının ülkemizde uygulanmaya başlamasıyla, ülkemizde halen uygulanmakta olan muhasebe sistemi birçok değişikliklere uğrayacaktır. Bir bütün olan finansal raporlama standartlarında, ülkemizdeki uygulamacıları en çok zorlayacak konulardan birisi de önemli etkinin olduğu ortaklık yatırımlarının muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasıdır. Tez çalışmamızda, öncelikle tam set Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarında ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Finansal Raporlama Standartlarında ortaklık yatırımları ile ilgili düzenlemeler özetlenmiştir.Önemli etki taşıyan iştirakler ile bağlı ortaklıklar ve iş ortaklıklarına ilişkin düzenlemeler standartlarda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Standartların zamanla revize edilmesi ve yeni standartların eklenmesiyle ortaklık yatırımları daha detaylı işlenmiştir. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Finansal Raporlama Standartlarının ve tam set Finansal Raporlama Standartlarının, ortaklık yatırımlarıyla ilgili düzenlemeleri arasındaki farklılıklar ve Vergi Usul Kanunu düzenlemeleriyle uyumlu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği düzenlemeleri arasındaki farklar, örneklerle açıklanmıştır.Yapılan çalışmada, yatırım yapan ana ortaklığın, yatırım yapılan ortaklık üzerindeki kontrol etkisi ve yatırım yapılan ortaklığın niteliğine göre muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasındaki değişmeler gösterilmiştir. Uygulanan örneklerde konu ile ilgili diğer finansal raporlama standartları da göz önünde tutulmuştur. Tez çalışması ile ülkemizde halen uygulanmakta olan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği, uluslararası finansal raporlama standartlarına geçişte özellikle iş ortaklıklarında daha fazla sıkıntı yaşanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is clear that after implementing International Financial Reporting Standards in Turkey, current accounting system will be changed dramatically. Some of the most difficult subjects for accountants about financial reporting standards as a whole are that accounting and reporting of investments in partnerships. In this study, the arrangements are provided the descriptions of International Financial Reporting Standards and Financial Reporting Standards for Small and Medium-Sized Businesses for partnership investments.Regulations and standards relating associates with significant influence, subsidiaries, and joint-Ventures are explored in detail. Because of standards have been revised in recent years and the addition of the new standards, partnership investments is explained in detail. The difference between International Financial Reporting Standards, Financial Reporting Standards for Small and Medium-Sized Businesses and The General Notification of Accounting System Application consistent with Tax Procedure Law is described with the examples.In this report, it is presented that control effect of main investor partnership on investee partnership and change in accounting and reporting based on the feature of investee. In the applied samples, financial reporting standards which are beyond the main subject of the thesis also takes in account. As a result of the thesis study, it is expected that the transition from General Communique for Application of Accounting System which has still been effective in our country to international financial reporting standards would be troublesome, especially for partnerships.