Manyetik görüntüleme ve Bilgisayarlı tomografi maliyetleri ve SUT fiyatları ile karşılaştırılması: Bir eğitim araştırma hastanesinde uygulama
Comparative analyis of MRI, CT costs and SUT prices: A field study at training hospital
  1. Tez No: 323559
  2. Yazar: MURAT HABERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
2003 Yılından bu yana Sağlıkta Dönüşüm Programının en önemli sorun alanlarından biri, kaynak tahsisidir. Sağlıkta Dönüşüm Programı Türkiye sağlık sisteminin organizasyonyapısını ve işleyişini geliştirmeye odaklaşmıştır. Diğer ülkelerdeki reform çalışmalarında olduğu gibi, Sağlıkta Dönüşüm Programı da, sağlık kurumları yöneticilerini maliyet analizlerine dayalı olarak daha etkili ve verimli kaynak tahsis kararları almaya yönlendirmektedir. Bununla birlikte MR ve BT hizmetlerinin maliyetleri konusunda çok fazla veri bulunmamaktadır.Bu araştırmanın temel amacı, eğitim araştırma hastanesinde sunulan MR ve BT hizmetlerinin fiili maliyetlerini belirlemek ve bunları SGK tarafından yayınlanan SUT fiyatları ile karşılaştırmaktır. Araştırma bir eğitim araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Veriler hastanenin muhasebe kayıtlarından, faaliyet istatistiklerine kadar uzanan farklı veri tabanlarından toplanmıştır. Birim maliyetleri belirlemek için kademeli dağıtım yöntemi kullanılmıştır.Araştırma MR ve BT maliyetlerinin (sırasıyla (119,7 and 84,8 TL) SUT fiyatlarından oldukça yüksek olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Resource allocation problems have been in the forefront of Health TransformationProgram since 2003. Health Transformation Program focused on developing organizational structure and functioning of Turkish health care system. Similar to other countries?examples, Health Transformation Program forced healh care managers to make effective and efficient resource allocation decisions based on cost analysis. However, there are limited cost data to evaluate MR and CT services provided by hospitals.The fundamental purpose of this research is to calculate actual costs of MR and BT services provided at training hospitals and to compare these costs to price lists officially declared by SGK. Study was conducted at an training hospital located in Ankara. Cost data were collected from various sources ranging from accounting databases to activity statistical sheets. Step down costing methodology were used to calculate unit costs of MR and CT units.Study showed that actual costs of MR and CT services (119,7 and 84,8 TL respectively) are higher than SUT prices.