Türkiye finansal raporlama standartları çerçevesinde KOBİ muhasebe standartlarının muhasebe meslek mensupları tarafından algı düzeylerinin tespiti: Ankara ili uygulaması
Within the framework of the accounting profession by accounting standards, Turkish financial reporting standards SME perception of the level of determination: Application of Ankara province
  1. Tez No: 465965
  2. Yazar: DERYA VURAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKNUR ARZU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), finansal raporlama ile ilgili küresel olarak uygulama birliğinin sağlanması amacıyla Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) tarafından hazırlanmıştır. Fakat bu standartlar detaylı olarak düzenlenen standartlar olmamasından dolayı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için uygulamada sorunlar yaşanmıştır. Söz konusu uygulama problemleri nedeniyle IASB, KOBİ'lerin daha basit ve uygulayabileceği KOBİ UFRS'yi çıkartmıştır. IASB (Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu), finansal raporlama ile ilgili küresel düzeyde ortak bir uygulama olmasını amaçlayarak UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları)' yi düzenlemiştir. Fakat düzenlenen bu standardın içeriğinin kapsamlı olmasından dolayı KOBİ'lerin söz konusu standartları kullanması pek mümkün olmamıştır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için KOBİ'lerin gereksinimlerini karşılayan, tam set UFRS'ye uyumlu olacak şekilde fakat sadeleştirilmiş“KOBİ'ler İçin UFRS”düzenlenmiştir. Çalışmamızda bu bağlamda ekonomiler için bu denli önemli olan KOBİ'ler için hazırlanan muhasebe standartlarının muhasebe meslek mensupları tarafından ne şekilde algılandığı araştırılmıştır. Oluşturulan araştırma modeli kapsamında Ankara ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarına anket yöntemi uygulanarak veri toplanmıştır. Veriler üzerinde korelasyon analizi ve tek yönlü ANOVA yapılmıştır. Bahsi geçen analizler neticesinde, muhasebe meslek mensuplarının eğitim düzeylerinde meydana gelen bir değişiklik yüksek düzeyde ve aynı yönde bilgi düzeylerini de etkilemektedir. Ayrıca düşük düzeyli ve aynı yönlü ilişki, bilgi ve eğitim düzeyleri ile genel görüşler arasında da mevcut olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting Standards (IFRS) related to financial reporting as the global Union in order to ensure the application of the International Accounting Standards Board (IASB) was prepared. Detail due to the lack of standards but these standards are held in small and medium-sized enterprises (SME's) has experienced problems in the application. Of the question due to practical issues, the IASB issued the IFRS for SMEs and to implement SME simpler. IASB (International Accounting Standards Board), intended to be a common practice IFRS for financial reporting at the global level (International Financial Reporting Standards) has entered into. Organized the content of this standard is comprehensive but since I have not been able to use the standards for SMEs hardly in question. Meets the requirements of SMEs to eliminate this problem, the full set to be compliant with IFRS, but simplified“IFRS for SMEs”was organized. Our study in this context, SMEs that are so important for the economy prepared for the accounting profession by accounting standards to be detected in what manner were investigated. Operating in the province of Ankara within the scope of the created research model, the survey method collected data by applying accounting professionals. The data on correlation analysis and one-way ANOVA was conducted. As a result of the aforementioned analysis, the members of the accounting profession in the education level of a high level of knowledge affects the level of and change in the same direction.