Sosyal medya araçlarının işe alım süreçlerinde uygulamaları: Bir işletme örneği
Social recruiting: Example of a business
  1. Tez No: 323560
  2. Yazar: MEHMET TİMUÇİN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yılların en popüler iletişim araçlarından biri olan sosyal medyanın her geçen gün yeni bir kullanım şekli uygulamaya girmektedir. İşe alım süreçlerinde sosyal medyanın kullanımı işletmeler için en yeni uygulamalardan biridir. Yeni bir uygulama olması nedeniyle yapılan kısıtlı sayıdaki çalışma konuyu ağırlıklı olarak adayların bu araçlar üzerinden değerlendirilmesi yönüyle ele almıştır.Bu çalışmanın amacı mevcut çalışmalardan farklı olarak işe alım süreçlerinde sosyal medya kullanımının işletmeler ile adaylar arasındaki bilgi asimetrisini ve adaylara ulaşım oranlarını nasıl etkilediğini tespit etmektir. İncelenecek işletme olarak sosyal medyayı yoğun olarak kullanan bir ilaç firması olan Pfizer seçilmiştir.Ulaşılan bulgulara göre; işe alım süreçlerinde işletmeler tarafından sosyal medya araçlarının kullanımının adaylara ulaşmayı kolaylaştırabileceği, adaylar tarafından kullanılması ile de işletme hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabileceği değerlendirilmiştir. Bu araçlar ile daha geniş bir aday havuzuna geleneksel işe alım araçlarının içerebileceği bilgiden daha fazlası sunulabilir.Sosyal medya araçlarının işe alım süreçlerinde kullanımı hala işletmeler için yeni bir kavramdır. Çoğu işletme yoğun olarak geleneksel işe alım yöntemlerini kullanmaya devam etmektedir. Yapılan bu çalışmaya göre işletmelerin doğru sosyal medya araçlarında, doğru içerik tasarımı ve uygun bilgiler sunarak yer almalarının işe alım süreçlerindeki başarılarını arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Each passing day, a new usage way of social media which is one of the most popular communication techonologies, put into practice. Using these tools in recruitment processes is one of the most recent application for companies. Since social recruiting is a new and devoloping area, the limited researches could only focus on the evaluation of candidates via these tools.The purpose of this research, contrary to the other reasearches, is to determine how social media usage effects information asymmetry exist between parties and how it effects the access rates to candidates. Pfizer was chosen as a sample since it is using the social media more intensely.According to data collected, it is conducted that, social recruiting by companies can facilitate access to the candidates and using social media by candidates can enable to access more information about companies. Comparing to traditional recruitment tools, social media can enable to serve more information to a wider candidate pool than traditional tools can.Social recruiting is still a new concept for the companies. Many companies prefer to use traditional recruitment tools in their recruitment processes. According to this study, it is suggested that the success of the companies in the recruitment process could increase if they choose the right social media with right content design and appropriate information.