Kamu Denetçiliği Kurumu
Public Supervisorship Association
- Tez No: 323641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANIL ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlk defa 18. yüzyılda İsveç'te ortaya çıkan kamu denetçiliği kurumu, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra hızla yayılmış ve birçok ülkede uygulanma alanı bulmuştur. Dünya konjektöründe gün geçtikçe değer kazanan ve yaygınlaşan insan hakları kavramı, kamu denetçiliği kurumunun bu yayılmasında en önemli etken rolünü üstlenmiştir.Ülkemizde idarenin denetimini sağlayan denetim sistemlerinin mevcut bazı eksikliklerini gidermek, kamu idaresinin etkinliğini arttırmak, devletin daha demokratik bir yapıya ulaşmasını temin etmek ve AB Müktesebatına uyum sağlamak gibi amaçlarla, uzun zamandır ülkemizde kamu denetçiliği kurumunun kurulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.Bu çalışmada, diğer idari denetim yöntemlerinin bazı eksikliklerini gidermek ve daha etkin bir kamu idaresine ulaşabilmek için oluşturulacak kamu denetçiliği kurumunun ülkemize sağlaması muhtemel katkılar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public supervisorship association came into existence firstly in Sweden in 18. century. Especially after The Second World War, it has found application areas in many countries and spreaded throughout the world rapidly. Human rights concept, which increases in value day by day in the world literature, is the most important reason of spreading public supervisorship association.For a long time, there are many studies carried out for establishing the public supervisorship association in our own country for different reasons such as; supplying some deficiencies of the administrative auditing system, increasing the effect of public authority, helping the government to reach more democratic structure and adjusting the Acquis Communautare.Also in this study, possible contributions of founding public supervisorship association are being considered.