Yeni Kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde kurumsal yönetişim: KOSGEB örneği
Corporate governance within the framework of the new Public management approach: As an example of SMEIDO
  1. Tez No: 323642
  2. Yazar: SERHAT TÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÜLKÜ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Cumhuriyet tarihi boyunca Türk Kamu yönetiminde yapılmaya çalışılan reform ve yapılandırma çalışmaları 1980 yılı ile birlikte hem anlayış hem de ivme açısından farklı bir şekle bürünmüştür. Verilen kamu hizmetinin niceliği kadar niteliğinin de önem kazanmaya başladığı yıllar; sistemin özeleştirisini yaparken, sistemin parçaları olan kamu kurumlarının, çalışanları ve çalışma usulleri açısından da sorgulanmasına neden olmuştur. Alandakilerin bakış açısıyla bir kamu kurumunu inceleyen bu çalışma; KOSGEB'in, Yeni Kamu Yönetimi Uygulamalarından hangi bakımlardan etkilendiğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the early years of Republic, Turkish Public Administration had tried to improve and construct itself. These efforts shifted and accelerated after 1980. In these years public service had being gained quality as much as quantity. While system was criticising itself, parts of system such as public institions ,workers and working procedures were being questioned. This work examines the public instution with the view of staff members and to seeks effects of New Public administration on Small and Medium Enterprises Development Organization.