Ankara Karacabey Külliye yapı grubunda bulunan Karacabey Çifte Hamamı iç mekan analizi
The interior analysis of Ankara Karacabey Double Hammams which are parts of Ankara Karacabey Kulliye building complex
  1. Tez No: 323644
  2. Yazar: ŞAZİMENT ÇAĞLAYAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE PFEİFFER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ankara' da XV. yüzyıl yapılarından olan Karacabey Çifte Hamamının iç mekan analizi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. YapınınAnkara ilinde konumlanması nedeniyle Ankara'nın XV. yüzyıldaki fiziksel ve sosyal durumu, 1300-1500 lü yıllarda Osmanlı'da dini ve sosyal yapıların tarihçesi ile birlikte ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın kuramsal çerçevesinde, Karacabey Çifte Hamamının günümüz genel özellikleri, mimari tanımlamaları, günümüze kadar yapılan restorasyon tanımlamaları ve değerlendirmeleri yapılmış, iç mekan tasarımı önerileri sunulmuştur. Yapının korunarak ve gerekli belgelemeler yapılarak gelecek nesillere aktarılması, iç mekan öğelerinin günümüzdeki durumunun tespiti ve restorasyon sonrası iç mekan tasarımı gerekliliğinin vurgulanması çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is issued on the interior analysis of Karacabey Double Hamams which was built on XV. century in Ankara. The social and phsical situation of Ankara in the XV. century was handled with the issue of religious and social structures of Ottoman between the years of 1300-1500 because of location of Karacabey Hamam structure in Ankara. Furthermore the theoretical perspective of thesis is current general features of Karacabey Hamams, architectural identifications, the restorations that was completed up to date and their assessments and interior design proposals. The preservation of hamam structure and transferring future by providing necessary documentations, the evaluation of today?s interior items which are belongs to hamams and as a finally necessities of interior design after restorations are the aims of this thesis.