Yeni ürün geliştirme süreci ve örgüt yapısı ile ilişkisi: TAKSAN A.Ş. örneği
- Tez No: 32395
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ BÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yeni ürün kavramını ürün iyileştirme / değiştirme, ürünü taklit etme, ürünü yenileştirme kapsamı içinde düşünmek gerekir. Yeni ürün geliştirme süreci yeni ürün düşüncesinin araştırılıp, üretilmesi ile başlar. Bu aşamada değişik kaynaklar kullanılır. Bunları genelde içsel ve dışsal kaynaklar olarak ikiye ayırabiliriz. içsel kaynaklar işletme içinde bazı yöntem ve yapılanmalar sonucu düşünce üretmede etkili olurlar. Dışsal kaynaklar ise işletmenin çevresindeki olanakları devre ye sokması ile kullanılır hale gelir. Yeni düşünce araştırma ve üretme aşaması kullanılabilirliği denenmemiş birçok düşüncenin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle seçeneklerin elenmesi önemli bir aşama olarak ortaya çıkar. Eleme sonucunda hala geçerliliklerini sürdüren düşünceleri daha kapsamlı bir aşama olan ticari analiz beklemektedir. Ticari analizde seçenek eleme aşamasını geçebilmiş olan yeni ürün düşünceleri kara geçiş ve nakit akımı açısından daha kap samlı bir şekilde incelenir.. Gelişme aşamasına ulaşmış yeni ürün düşünceleri bu aşamada daha somut bir biçimde ortaya çıkarlar. Çünkü artık yeni ürün düşüncesi nesnel, elle tutulabilir bir özelliğe kavuşmuştur. Gerçekleştirilen prototipler pazar denemesi sürecine sokulurlar ve çeşitli yöntemler aracılığıyla denenirler. Bu aşamada da başarı sağlandığında artık ürün pazara sunulmaya hazır demektir. Yeni ürün kavramı genelde strateji ve özelde pazarlama stratejisi kavramı dışında düşünülemez. Bu nedenle genel bir stratejinin bütün özelliklerini de içerir. Sonuçta stratejik yaklaşımın bir öğesi olan yeni ürün geliştirme örgüt yapısıyla doğrudan ilişkilidir. Yeni ürün stratejisi ister pazar yeniliğinin, ister teknolojik yeniliğin bir devamı olarak ortaya çıksın, önemli bir stratejik yaklaşım olarak et-kinliğini kendisine uygun bir örgütsel yapı ile sağlayabilecektir. Örgütsel yapıların strateji ile uyum zorunluluğunun temelinde çevrenin hareketlilik düzeyi yatar. Örgütsel yapıların farklılaşmasının temelin de ise, yapılan iş, kullanılan teknolojinin yanında çevrenin nitelikleri ne dayalı olarak stratejide önemli rol oynar. Bu nedenle yeni ürün stratejileri de kendilerine uyumlu örgütsel yapı arayışlarına gireceklerdir. Araştırmamıza konu olan Taksan Takım Tezgahları Sanayii ve Ticaret A.Ş. her nevi tezgah üreten ve sektörde önemli yeri olan bir kamu kuruluşudur. Yeni ürün örgüt yapısı ilişkisinden yola çıkılarak Taksan'da alan araştırması için bir anket düzenlenmiştir. Ankette beş temel yapı öğesi ele alınarak bunların yeni ürün düşüncesini başlatma, oluşturma ve uygulanmasıyla ilişkisi saptanmaya çalışılmıştır. Değerlendirme, aşırı yapısallaşmanın yeni ürün düşüncesinin başlatılması, oluşturulması ve uygulanması açısından sorunlar yaratacağı var sayımından hareketle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The product concept covers different courses such as product modification, product imitation and product development. The product development begins with new product idea Tsearch and generation. Generally firms take advantage of different resources at this step. It is possible to outline these reserves as internal and external resources. The internal resources may be utilized for idea generation by the application of several methods and structural reations inside the organization. The exploitation of the external resources requires different types of strategies and methods. Every firms must employ some methods to make use of these environmental opportunities. After all these efforts, usually a firm may recover several untested new product ideas. Usually it is not feasible to sustain all these new ideas. For this reason a screening step is introduced to choose the most attainable ideas. A few the new product ideas endure the screening process. The business analysis takes place at the next step and focuses on break-even and cash flow analysis. Only a few new product ideas reach to the development step and they are transfordmed into more solid forms. After the creation of the prototypes, market testing takes place. If the firm gets the anticipated results from the market testing, then the new products are introduced to the real markets. The new product concept must be formulated in relation with the general strategies of the firm. As a part of a streategic approach, the new product concept has some close connections with the organizational structure of the firm. The literature indicates the importance of fitness between the strategy and organizational structure. The environment plays an important part in this relationship. The turbulence that is induced by technological change andVI information flow, forces the organization to generate new strategies to fit to the new conditions. As a result, generation of new strategies to overcome the changes in the environment would require some structural changes to fit new strategies o£ the firm. The field research which was carried on Taksan A.Ş., was based on the dependence between new product development and organizational structure. A questionnaire was developed to measure the five structural factors in- connection with the new product idea generation and application. The results exhibit that Taksan A.Ş. may face some important problems in the new product development process which are produced by the tight structural characteristics of the organization.