Tarım satış kooperatifleri ve birliklerin yeniden yapılanması
Re-structuring of agricultural sales co-operatives and unions
  1. Tez No: 32396
  2. Yazar: TAŞKIN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
TARIM SATIŞ KOOPERATİFLER! VE BİRLİKLERİNİN YENİDEN YAPILANMASI ÖZET Günümüzde 500 milyar lira tahsil olunan sermayesi ile 700 binin üzerinde ortağa hizmet götüren tarım satış kooperatifleri ve birliklerine ait fabrikaların, zarar ettikleri ve kendilerinden bekle nenleri yerine getiremedikleri gerekçesiyle anonim şirkete dönüştürülerek satılmaları (özelleştirilmeleri) gerektiği, 1980 sonrası ortaya atılmıştır. Gerçekten de bugün gelinen noktada tarım satış kooperatifleri ve birlikleri çeşitli sıkıntılar içerisindedirler. Bu çalışmada amaç varolan sorunların çözümünde, birliklere ait işletmelerin anonim şirkete dönüştürülüp satılmak istenmesinin yararının olup-olmadığını araştırarak, birliklerin yeniden yapılandırılmış bir sistem içindeki yer, rol ve yönetimlerinin nasıl oluşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmada alan çalışması Ege Bölgesinde Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri ortakları ile onların bağlı oldukları birim kooperatif müdürlerine yönelik olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler değerlendirilerek gerekli tablolara çalışmada yer verilmiştir. Alan çalışmalarının sonucunda, ortakların %97'si, kooperatif yöneticilerinin de %89'u sözü edilen tesislerin satılması bir yana yenilerinin açılmasının gerekli olduğunu ve bugün içinde bulundukları sorunların çözümünün modern işletmecilik kuralları gözönünde bulundurularak, devletin müdahale ve vesayetinin olmadığı bir yeniden yapılanma ile mümkün olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
“RE-STRUCTURING OF AGRICULTURAL SA LES CO-OPERATIVES AND UNIONS”ABSTRACT As by 1993, the factories belonging to agricultural sales co operatives and unions, bringing service to over seven hundred thousand members, with its 500 bilion TL paid-capital are wan ted to be converted to stock-joint companies and then be sold (privatized) for the reasons that they are on loss and not ca pable of doing the things what are expected from them. This idea became popular in Turkey after 1980. Actually, at the point we come today, the agricultural sales co-operatives and unions have various problems. The aim in this study is to develope a new model approach by observing whether selling the enterprises, belonging to uni ons, by converting them into stock-joint companies (privatization) will be useful and profitable or not. The surveys and interviews for data collection were made at the Agean region directed to Tariş cotton agricultural sales co-operative members and to the unit co-operative managers. The collected data were processed and tabulated in the study. In the light of this research we have concluded that, %97 of members and %89 of co-operative managers suggested to es- tabilish open new ones, rather then to get rid of them or priva tizing these co-operative factories. The solution of the problems lay on the using modern management techniques and re organization without letting the state interference any more.