Post functionalization of polyoxanorbornenes via two orthogonal (tandem) thiol-ene click reactions
Polioksanorbornenlerin ana ve yan zircirlerinin çift tiyol-en clıck reaksiyonları ile fonksiyonlandırılması
  1. Tez No: 323963
  2. Yazar: MÜGE BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, termal ve fotokimyasal tiyol-en“click”tepkimeleri kullanılarak poli(benziloksanorbornen) (PBONB) polimerinin ana zincirinin birkaç farklı tiyol bileşiği ile fonsiyonlandırılması amaçlanmaktadır. Daha sonra, 2-merkaptoetanol fonksiyonlu PBONB ana omurgasına bağlı, PBONB-g-PEG ve PBONB-g-PCL aşı kopolimerleri elde edilmektedir. Bu amaçla; PEG-TEMPO ve PCL-TEMPO yan zincirleri ve (ATNRC) reaksiyonu kullanılmaktadır. Elde edilen polimerler Hidrojen Nükleer Magnetik Rezonans Spektroskopisi (1H-NMR) ve Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile karakterize edilmiştir. Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ölçümleri ile bu polimerleri termal özellikleri incelenmiştir.Tezin ikinci bölümünde; tiyofenol ve 2-merkaptoetanol fonksiyonlu polioksanorbornen (PONB) polimeri; nükleofilik (Michael) ve radikalik tiyol-en ?click? reaksiyonları peşpeşe kullanılarak başarıyla sentezlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis states the main chain funtionalization of poly(benzyloxanorbornene) (PBONB) with several thiol compounds by thermally and photocehmically using thiol-ene ?click? reaction. Then, a PEG-TEMPO or PCL-TEMPO is grafted as side chains onto the 2-mercaptoethanol functionalized PBONB main backbone using the ATNRC reaction to yield graft copolymers, PBONB-g-PEG and PBONB-g-PCL respectively. The obtained polymers were characterized by 1H-NMR and gel permeation chromatograpy (GPC). Thermal properties were investigated by differential scanning calorimetry (DSC) measurements.In the second part of this thesis, thiophenol and 2-mercaptoethanol functionalized polyoxanorbornene (PONB) was successfully prepared by using nucleophilic (Michael) and radicalic thiol-ene orthagonal (tandem) ?click? reactions.