Synthesis of tad-pole polymers via triple click reactions
Üçlü click reaksiyonları ile tad-pole polimerlerin sentezi
- Tez No: 323967
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL, PROF. DR. ÜMİT TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, antrasen, brom ve OH fonksiyonlarını içeren üç fonksiyonlu bir başlatıcı dizayn edilmiştir ve daha sonra -antrasen ile lineer polistiren elde etmek için stirenin ATRP' sinde başlatıcı olarak kulanılmıştır, OH ve ?-brom uç gruplardan brom, lineer a-anthrasen-OH-?-azid-PS (l-a-anthrasen-OH-?-azid-PS) olarak sonuçlandırılması için azide dönüştürülmüştür. CuAAC click reaksiyonu l-a-anthrasen-OH-?-azid-PS ve a-furan-korumalı-maleimid-?-alkin arasında bağ kurarak l-a-anthracen-OH-?-maleimid-PS oluşumunu sağlamıştır. Bu lineer PS'in intramoleküler Dies-Alder click reaksiyonuyla halka kapanması sağlanmış ve sonra hidroksil broma dönüşerek halka üzerinde bir bromlu halkalı PS ile sonuçlanmıştır (c-PS)-Br. En sonunda, c-PS-Br ya iyi tanımlı TEMPO-uçlu poly(etilen glikol) (TEMPO PEG) ya da poly(E-kaprolakton) (TEMPO PCL) ile clicklendirilerek tadpole polimer, (c-PS)-b-PEG veya (c-PS)-b-PCL, elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a trifunctional initiator was designed containing anthracene, bromide and OH functionalities and subsequently used as an initiator in ATRP of styrene to yield linear polystyrene (PS) with a-anthracene, OH and ?-bromide terminal groups, of which bromide is later transformed into azide to result in the linear a-anthracene-OH-?-azide-PS (l-a-anthracene-OH-?-azide-PS). The CuAAC click reaction between l-a-anthracene-OH-?-azide-PS and a-furan-protected-maleimide-?-alkyne linkage, afforded l-a-anthracene-OH-?-maleimide-PS. The cyclization via intramolecular Diels-Alder click reaction of this linear PS and subsequent conversion of the hydroxyl into bromide resulted in the cyclic PS with one bromide located on the ring, (c-PS)-Br. Finally, the c-PS-Br was clicked with either well-defined TEMPO-terminated poly(ethylene glycol) (TEMPO-PEG) or poly(E-caprolactone) (TEMPO-PCL) yielding the tadpole polymer, (c-PS)-b-PEG or (c-PS)-b-PCL.