Aromatik termotropik sıvı kristal kopoliesterlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of aromatic thermotropic liquid crystalline copolyesters
  1. Tez No: 93466
  2. Yazar: ZEKERİYA YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
AROMATİK TERM OTROPIK SIVI KRİSTAL KOPOLİESTERLERİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU (Doktora Tezi) Zekeriya YERLİKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada, kondensasyon işlemi ile, m-asetoksibenzoik asit (m-ABA), p- asetoksibenzoik asit (p-ABA), hidrokinon diasetat (HKDA) ve tereftalik asit (TA) monomerlerine dayanan, tamamı aromatik yapıda bir dizi kopoliester sentezlenmiştir. Sentezlenen kopoliesterlerin karakterizasyonu; çözelti viskozite ölçümleri, WAXS, DSC, TGA, ısıtma tablalı polarize mikroskop ve 'H-NMR ile gerçekleştirilmiştir. Elverişli bir sıcaklık aralığında termotropik sıvı kristal davranışı gösteren kopöliesterlerden elde edilen elyaftaki moleküler yönlenmeler, WAXS ve SEM ile tanımlanmış ve mekanik özellikler instron çekme cihazı ile tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, polimer zincirleri içinde, açısal-kink monomerin (m-ABA) miktarındaki artışla beraber, kristal yapı miktarında ve erime sıcaklığında düzenli bir düşüş gözlenmiştir. Nematik sıvı kristal davranışın % 50 mol oranından fazla m- ABA birimleri içeren kopoliesterlerde gözlendiği tespit edilmiştir. Dört farklı yapıdan oluşan kopoliesterlerin karakterizasyonu; % 25 mol ve % 33,3 mol oranında m-ABA birimleri içeren kopoliesterlerin TFAA/DKM karışımında çözündüklerini ve geniş bir sıcaklık aralığında sıvı kristal davranışına, yüksek termal karalılığa ve eriyikte işlenebilmeleri için elverişli erime sıcaklıklarına sahip olduklarım göstermiştir. Bununla birlikte, eşit miktarlarda lineer birimler (p-ABA, HKDA ve TA) ve % 25 mol veya % 33,3 mol kink (m-ABA) birimler içeren kopoliesterlerin (75PHT ve 67PHT), zincirlerde gelişigüzel monomer dizilişine sahip oldukları tespit edilmiştir. 67PHT kopoliesterinden hazırlanan liflerin oldukça yüksek gerilme direncine sahip oldukları gözlenmiştir. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Aromatik, termotropik, sıvı kristal, kopoliester, elyaf. Sayfa adedi : 165 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil AKSOY
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF AROMATIC THERMOTROPIC LIQUID CRYSTALLINE COPOLYESTERS (Ph. D. Thesis) Zekeriya YERLİKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT In this study, a range of wholly aromatic copolyesters based on m- acetoxybenzoic acid (m-ABA), p-acetoxybenzoic acid (p-ABA), hydroquinone diacetate (HQDA) and terephthalic acid (TA) monomers have been synthesized by condensation process. Characterization of copolyesters were performed by solution viscosity measurements, WAXS, DSC, TGA, hot- stage polarized light microscopy, and ^-NMR. The molecular orientations in fibers obtained from copolyesters that show thermotropic liquid crystalline behavior in an appropriate temperature range were characterized by WAXS and SEM, and mechanical properties were determined by an instron tensile tester. According to the results obtained, with increasing composition of kink monomer (m-ABA) in polymer chains, a decrease in the amount of crystal structure and melting temperature was observed. It was also determined that, liquid crystalline behavior was observed with copolyesters containing higher than 50 mole % m-ABA units. Characterization of copolyesters prepared with four different structure (m-ABA, p-ABA, HQDA and TA) showed that copolyesters containing 25 mole % and 33.3 mole % of m-ABA units are soluble in TFAA/DCM mixture, and they have liquid crystalline behavior in a wide temperature range, high termal stability and appropriate melting temperatures for melt processing. In addition, copolyesters (67PHT and 75PHT) that contain equal amounts of linear (p-ABA, HQDA and TA) units and 33.3 mole % or 25 mole % kink (m-ABA) units have random monomer sequences in chains. It was also observed that, fibers prepared from 67PHT have considerably high tensile strength. Science Code: 405 Key words : Aromatic, thermotropic, liquid crystal, copolyester, fibers Page Number: 165 Adviser : Prof. Dr. Serpil AKSOY