Yeni bir başlatıcı sistemi ile poli kaprolakton polimerleri, poli kaprolakton-poli metil metakrilat blok kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu, polimerlerin nanofiberlerinin hazırlanması ve ilaç taşıma özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of biocompatable polycaprolactone polymers, biocompatable polycaprolactone-poly methyl methacrylate block copolymers with a new initiator system, preparation of nanofibers of the polymers and investigation of drug delivery properties
- Tez No: 556188
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAVAŞKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Poli (ε-kaprolakton), (PCL) özellikle kontrollü ilaç salınım sistemleri, emilebilir cerrahi dikişler, sinir kılavuzları ve üç boyutlu (tıbbi emici dikişler, biyomedikal alanlarda) ve doku mühendisliğinde kullanılması için 3-D yapı iskeletlerinde, son yıllarda büyük dikkat çeken sentetik biyobozunur bir alifatik polyester olması, mikroküreler, mikro kapsüller, nanopartiküller, peletler, implantlar ve filmler gibi çeşitli polimerik cihazlar bu polimer kullanılarak imal edilmesi nedeniyle, bu tez çalışmasında iki amaç belirledik. Birinci amacımızda, yeni bir triazol bileşiği TA molekülü/ Sn(Oct2) başlatıcı sistemi kullanarak Ɛ-CL monomerinin ROP yöntemi ile yeni OH uç gruplu biyouyumlu TAPCLOH farklı reaksiyon şartlarında sentezledik, karakterize ettik. Elde edilen TAPCLOH Makromonemerinin UV-VIS spekktrofotometre yöntemi ile ilaç salınım, elektrospinning yöntemi ile nanofiberlerinin hazırlanması ve kuantum kimyasal hesaplamaları incelendi. İkinci amacımızda, ROP polime-rizasyonu ile sentezlenen biyobozunur, biyouyumlu TAPCLOH Makromonomerini bromlayarak ATRP için makromonomerik ATRP başlatıcısı TAPCLBr dönüştürdük. ATRP yöntemiyle TAPCLBr makro başlatıcı/ CuBr/PMDETA katalizör sistemi ve MMA kullanılarak farklı reaksiyon şartlarında biyobozunur, biyouyumlu TAPCL-b-PMMA blok kopolimerleri sentezlendi. Sentezlenen TAPCL-b-PMMA kopolimerinin ilaç taşıma, nanofiberlerinin hazırlanması ve kuantum hesaplamaları TAPCLOH makromonomerinde yapıldığı gibi gerçekleştirildi. Yeni OH uç gruplu TAPCLOH makromonomerlerinin, yeni TAPCLOBr makrobaşlatıcılarının ve yeni TAPCL-b-PMMA kopolimerlerinin karakterizasyonu 1H NMR, 13CNMR, FT-IR, GPC, TGA, DSC, UV-VIS spektrofotometre ve SEM teknikleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Because Poly (ε-caprolactone), (PCL) is a synthetic biodegradable aliphatic polyester which has attracted considerable attention in recent years, notably in the biomedical areas of controlled-release drug delivery systems, absorbable surgical sutures, nerve guides, and threedimensional (3-D) scaffolds, for use in tissue engineering, various polymeric devices like microspheres, microcapsules, nanoparticles, pellets, implants, and films have been fabricated using this polymer, we have identified two goals in this thesis with. In our first aim, we have synthesized a new biocompatible TAPCLOH with OH end group by using a new triazole compound TA molecule/Sn (Oct2 initiator system by ROP of CL monomer in different reaction conditions. The obtained TAPCLOH Macromonemer was investigated drug delivery with UV-VIS spectrophotometer method, preparation of nanofibers with electrospinning method and the quantum chemical calculations. In our second aim, we transformed to a novel macromonomeric ATRP initiator TAPCLBr with a bromine end group for the ATRP by brominating the biodegradable, biocompatible TAPCLOH Macromonomer synthesized by ROP with 2-bromoisobutyryl bromide. Biodegradable, biocompatible TAPCL-b-PMMA block copolymers were synthesized by using TAPCLBr macro initiator/CuBr/PMDETA catalyst system and MMA by ATRP method in different reaction conditions and characterized. The drug delivery, preparation of the nanofibers and the quantum chemical calculations of the synthesized TAPCL-b-PMMA copolymer were performed as in TAPCLOH Macromonomer. The characterization of the new TAPCLOH macromonomers with OH end group macromonomers and the new TAPCL-b-PMMA copolymers was achieved by using 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, GPC, TGA, DSC and SEM technics.