Ultrasonik ses dalgalarının oluşturduğu akustik kavitasyonu etkileyen değişkenler ve kavitasyon enerjisi ölçümü
Influential parameters on acoustical cavitation which is created by ultrasonic waves and measuring cavitation energy
- Tez No: 324034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KAVURMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ultrasonik transduser kullanılarak sıvı içerisinde akustik kavitasyon oluşumu elde edilmiştir. Kabarcık boyutu, sıcaklık, frekans, genlik, sıvı çeşidi ve sıvı içerisinde çözünmüş gaz miktarı gibi birçok değişik parametrenin kavitasyon enerjisini etkilendiği göstermek amaçlanmıştır. Kavitasyon yoğunluğunu belirlemek için kullanılan ölçüm yöntemleri tanımlanmıştır. Alüminyum folyo ve enerjimetre kullanılarak yıkama hacmi içerisinde kavitasyon yoğunluğunun değişimi incelenmiş ve kavitasyon aktivitesi haritalama çalışmaları yapılmıştır. Ultrasonik kavitasyonu etkileyen frekans, genlik, ortam özellikleri gibi değişkenlerin yanı sıra ayrıca mekanik hareket, sıcaklık gibi etkiler de deneysel yıkama tankında çalışılmıştır. Frekans değerinin ve transduser tipinin, kavitasyon enerji alanının karakterini tamamen değiştirdiği ve ses dalgasının genliğinin değişmesi kavitasyon aktivitesini etkilediği görülmüştür. Diğer değişkenlerin optimum seviyede kullanılabilmesi için deney sonuçları karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study using ultrasonic transducer acoustic cavitation in liquid medium is obtained. It?s aimed that the cavitation energy and intensity are effected by many different parameters such as; bubble size, temperature, frequency, amplitude, liquid type and amount of dissolved gases in liquid etc... The measuring methods for determining the cavitation intensity are described. By using aluminum foil and energymeter, change in cavitation intensity in a cleaning volume is examined and mapping of cavitation activity studies are done. In addition to the infulential parameters such as frequency, amplitude, liquid type also the mechanical motion and temperature effect is examined on that experimental cleaning tank. It?s determined the value of frequency and type of transducer totally change the character of cavitation energy region and change in the amplitude of the sound wave influences the cavitation activity. To use the other parameters optimally, experiment results are given comparisonly.