Mide tümörlerinin tanısında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği
Effectiveness of diffusion weighted magnetic rezonance imaging in the diagnosis of gastric cancer
  1. Tez No: 324059
  2. Yazar: İDRİS KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mide tümörleri günümüzde birçok yönden sorun teşkil eden bir sağlık problemidir. Bu durum erken evre mide kanserinin belirtilerinin çok az olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak erken tanı ve tedavi ile kolay kür elde edilebilen kanser türü olması, bu alanda yeni çalışmalar yapmaya iten bir konudur. Erken evre mide kanserlerinde 5 yıllık yaşam oranı %95'in üzerine çıkmaktadır. Bu nedenle bizde mide tümörü şüpheli hastalarda noninvaziv çalışma yöntemi olan ve günümüz şartlarında kolay ve hızlı sonuçlar elde edilebilen, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAMRG)'nin etkinliğini araştırmayı amaçladık.Çalışma Ocak 2012 ve Kasım 2012 tarihleri arasında yapıldı ve çalışmaya 46-80 yaş arası (ortalama 64) 25 erkek, 15 kadın olmak üzere 40 hasta alındı ve tüm hastalara konvansiyonel MRG ye ek olarak difüzyon ağırlıklı MRG yapıldı. Bütün çalışmalar 1,5 Tesla MR cihazı ile18 kanallı faz dizilimli body koil kullanılarak yapıldı. Görüntüler iki radyolog tarafından, aralarında fikir birliği oluşturarak incelenmeye alındı. Elde edilen sonuçlar daha sonra biyopsi/cerrahi sonuçları ile karşılaştırıp, yalnız konvansiyonel, yalnız difüzyon ağırlıklı ve hem konvansiyonel MRG hem de DAMRG için sensitivite değerleri ve DAMRG ve konvansiyonel MRG arasındaki uyum hesaplandı.DAMRG, konvansiyonel MRG ve DAMRG + konvansiyonel MRG yöntemlerinin biyopsi sonucuna göre göre sensitiviteleri (Duyarlılığı) sırasıyla; %80,0; %82,5 ve %87,5 bulundu. DAMRG ve konvansiyonel MRG yöntemlerinin birbiriyle olan uyumu Kappa istatistiği ile incelendi. Kappa katsayısı 0,59 bulundu. İki yöntemin uyumu orta düzeyde ve istatistiksel olarak önemliydi.Sonuç olarak çalışmamızda da görüldüğü gibi DAMRG güncel, noninvaziv, kantitatif ve gastrik tümörlerin tanı ve takibinde faydalı bir tetkiktir. Biz preoperatif olarak mide kanseri tespitinde, konvansiyonel MRG' ye ek olarak DAMRG' nin kullanılmasının sensitivite ve isabet oranını artırdığından dolayı DAMRG' yi tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Nowadays, gastric cancer is a worldwide health problem and has many aspects. One of these aspects is that early stage gastric cancers have indistinct clinical symptoms. Early gastric cancers are amenable to curative resection thus there are many techniques are being developed to detect this pathology. Five year survival is about 95% in early gastric cancer. In our study we aimed to investigate the effectiveness of diffusion weighted MR imaging (DWMRI) which is a fast, noninvasive and easy accessible imaging modality in current technology in patients with suspected gastric cancer.Our study included 40 patients (25 male and 15 female) with mean age of 64 (range: 46-80) between January 2012 and November 2012. All patients were examined with conventional MRI followed by DWMRI. All examination was performed with 1.5 Tesla MRI systems using 18 phase array body coil. Data were evaluated by two radiologists within consensus. Results were compared with biopsy/surgery and sensitivity for conventional MRI only, diffusion MRI only and conventional MRI combined with diffusion MRI were calculated. Correlation coefficient between conventional and diffusion MRI was also calculated.Sensitivities of DWMRI, conventional MR imaging and combined imagines were 80.0%, 82.5% and 87.5% respectively. Correlation between DWMRI and conventional MRI was calculated with Kappa statistics and kappa coefficient was 0.59. There were mild correlation between these modalities and also there was statistical significance regarding sensitivity.As a conclusion, diffusion MRI is a current, noninvasive, quantitative and useful technique in the diagnosis and follow-up of gastric cancer. Due to increased sensitivity and accuracy rates, we recommend the use of DWMRI in addition to the conventional MR imaging in preoperative evaluation of gastric cancer