Lomber spinal stenoz hastalarında posterior dekompresyon ve posterior enstrümantasyonun klinik, oswestry maluliyet skalası, elektrofizyolojik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of posterior decompression and posterior enstrumantation with clinical results, oswestry scale, electrophysilogical and radiologic scores at lomber stenosis patients.
  1. Tez No: 324094
  2. Yazar: ÖZGÜR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETBu çalışmada, dejeneratif lumbar spinal stenoz tanısı ile radikal dekompresyon, enstrümentasyon-füzyon yapılan hastaların kısa-orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı.Spinal stenoz; spinal kanal, ve nöral foramenlerin çeşitli nedenlere bağlı daralmasıdır. Daralma spinal kanalın kemik veya yumuşak doku elemanlarından biri veya ikisinin kombinasyonuyla olabilir. Klinik olarak bel ağrısı, nöral kladikasyo ve nörolojik bozukluklar görülebilir. Tedavisinde çoğu hastada cerrahi dışı metotlar tercih edilir. Nöral kladikasyo nedeniyle yürüme mesafesi çok kısalmış ve medikal tedaviye cevap vermeyen ağrısı olan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.Yaptığımız çalışmada olguların ortalama yaşları 61.4 ± 9.9 olan dejeneratif tipte lomber spinal stenozun cerrahi tedavileri için posterior geniş dekompresyon, posterolateral füzyon ve posteriordan 3. Jenerasyon enstrümantasyon uygulanan ve çalışmaya devam eden 48 hastanın klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Spinal stenoz bulgularının başlangıcından cerrahi tedavi uygulanan ana kadar geçen süre ve sagittal konturların düzeltilmesinin klinik sonuçlar üzerinde olan etkisinin araştırılması için bu retrospektif kohort çalışma planlanmıştır. Çalışma grubu en az bir kez fizik tedavi ve medikal tedavi uygulamasına rağmen ağrıları geçirilemeyen hastalardan oluşmaktadır. Klinik değerlendirmede Oswestry maluliyet skalası (ODS) ve SRS-22 anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this retrospetive study, we aimed to evaluate the mid-long term results of radical decompresion, posterior instrumentation and fussion for degenerative lumbar spinal stenossis.Spinal stenosis is an abnormal narrowing of the spinal canal and neural foramina as a result of multiple aeitiologies. This narrowing can be as result of bony and / or soft tissue elements. As a clinical presentation, low back pain, neural claudication and neurological deficits can be seen. The treatment mainly consists of non-surgical modalities. Neural claudication as trhe main complaint fort he essential surgical decision. That is to say ongoing neural claudication even though every non-surgical madalities have been applied and acctivities of daily living is compromised frankly the surgery should be done.In our study, we evaluated the clinical and radiological results of 48 degeneretive type lumbar spinal stenosis patients who were surgically treated by posterior wide decompression, posterior lateral fussion and 3rd generation instrumentation, the mean age was 61.4 ± 9.9. We designed this retrospective cohort study for, the time interval for the index syptomatology till surgery, and the effect of correction amount of saggital contours on the clinical results. Our patients were consisting of group of patients with ongoing pain who had at least one session of physical therapy and medical modalities. Clinical evaluation is done by using ODS and SRS-22.