Trombositten zengin fibrinin implant stabilitesi üzerindeki etkisinin rezonans frekans analizi ile incelenmesi
Effect of platelet rich fibrni on implant stability
  1. Tez No: 324111
  2. Yazar: ELİF ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EMİNE ALAADDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETBu calışmanın amacı Trombositten Zengin Fibrinin (TZF), erken iyileşme doneminde,dental implantların stabilitesine olan etkisinin rezonans frekans analizi iledeğerlendirilmesidirDental implant cerrahisi icin kontrendikasyon teşkil edecek sistemik rahatsızlığıbulunmayan, aynı cenede yan yana veya simetrik en az iki diş eksikliği olan, ilgilibolgede implant yapabilmek icin, maksiller sinus tabanı ogmentasyonu, distraksiyonosteogenezi ve biyomateryal uygulaması gibi ileri cerrahi işleme ihtiyac duyulmayan 19hasta ve 64 implant bolgesi calışmaya dahil edilmiştir.Her hastaya en az ikişer adet silindir şeklinde dental implant yerleştirilmiştir. İmplantsoketleri cerrahi olarak hazırlandıktan sonra, belirlenen kemik kalitesi kaydedilerekrasgele secilen soketlerden biri operasyondan once hazırlanan TZF ile kaplanmıştır,TZF'nin preslenmesi sırasında cıkan serum ile implant yuzeyleri yıkanmıştır. Diğersokete ve implant yuzeyine hicbir uygulama yapılmamıştır. İmplantlar soketlerineyerleştirilirken yerleştirme torku kaydedilmiştir. Daha sonra rezonans frekans analiziolcumleri, Osstell? ISQ cihazı ile, operasyon sırasında, postoperatif 1. ve 4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe objective of this study was to evaluate the effects of platelet-rich fibrin (PRF) onimplant stability by resonance frequency analysis on early healing period.Systemically healthy 19 patients, without the need for further bone augmentationprocedure like sinus floor augmentation, distraction osteogenesis or bone grafting, andhaving at least 2 adjacent missing teeth in the mandibula or maxilla were included inthis study. At least two cylindrical (total 64 implants) implants were placed to eachpatient. Following surgical preparation of implant sockets quality of bone was recorded.One randomly selected socket was filled with preoperatively prepared PRF. No PRFapplication was made to the other sockets. The serum of the PRF was used to wet theimplant that would be placed into the PRF-covered socket. The other implant was notwet with PRF serum. Insertion torque values were recorded during the placement ofimplants.