Le fort I osteotomisi uygulanan hastalarda cinch ve V-Y süturun dudak ve burun yumuşak dokusuna etkisi
In the le fort I osteotomy performed patients effect of cinch and V_Y sutur on the lip and nose soft tissue
- Tez No: 324112
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA UÇKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı maksiller ilerletme ve yukarı alma uygulanan 15 hastanın burun ve dudaklarında meydana gelebilecek istenmeyen değişiklikleri engellemede ya da mevcut durumu korumada cinch, V-Y süturun katkısının incelenmesi ve burun dudakta belirlenen referans noktalarından yapılan direkt ölçümlerle bulduğumuz değerleri karşılaştırmaktır.Bu amaçla, gelişimsel anomaliye bağlı maloklüzyon nedeniyle maksillaya ilerletme ve yukarı alma uygulanmış ardışık 15 (9 Kadın, 6 erkek) ortognatik cerrahi hastası dahil edilmiştir. Hasta yaş aralığı 18-29'dur (ortalama 24). Hastaların 14'ü class III, 1'i class II iskeletsel bozukluk nedeniyle opere edilmiştir. Hastaların hepsine çift çene operasyonu uygulanmıştır. Ortognatik cerrahi planlanan hastaların burunda meydana gelebilecek değişimleri tesbit etmek amacıyla operasyondan önce burundaki yumuşak doku ölçümleri belirlenen referans noktalardan alınıp kaydedilmiş ve lateral sefalometrik radyograflar alınmıştır. Opere edilen hastaların operasyona bağlı ödemlerinin geçmesi için en az 6 ay beklendikten sonra klinik ve sefalometrik aynı ölçüm noktalarından ölçümler yapılıp karşılaştırılmıştır.Ortognatik cerrahi işlem sonrası V-Y sütür uygulanan grupta ortalama 1,28 mm anlamlı olmayan artış, V-Y sütur kullanılmayan grupta ortalama 0,3 mm'lik anlamlı olmayan azalma gözlenmiştir. Alar genişlikte; cinch sütur uygulanan (p=0,010) ve uygulanmayan grupta (p=0,016) istatistiksel anlamlı artış gözlenmiştir. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,463). Subalar genişlik; cinch sütur uygulanan grupta ortalama 1,88±0,64 mm anlamlı (p=0,010), cinch sütur uygulanmayan grupta 2,57±0,53 mm anlamlı artış gözlenmiştir (p=0,015). Bu ölçümde gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,047). Nazolabial açı; cinch sütur uygulanan grupta 4,63º±9,68º azalmış, cinch sütur uygulanmayan grupta 2,29º±8,42º artış gözlenmiştir (p=0,865). Burun deliklerinin boyunda fazla değişiklik olmazken, enlerinde istatiksel olarak anlamlı olmayan değişiklikler olmuştur. Cinch sütur uygulanan grupta sağ burun deliği eni artarken sol burun deliği eni azalmıştır. Cinch sütur uygulanmayan grupta sağ ve sol burun deliği eninde artış gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of cinch suture and VY suture on nose and upper lip appearance for prevention of unexpected changes following maxillary advancement and impaction surgery and to compare the measurements obtained from marked reference points on the nose and lips in 15 concecutive patients.15 orthognatic surgery patient underwent maxillary advancement and impaction surgery because of treatment of malocclusion releted with growth anomally, were included this study. The age of the patients are between 18 and 29 ( mean age 24). 14 class III patients and class I patient were treated by ortognatic surgery. Bimaxillary surgery were applied to all patients. The measurements between the marked references points were recorded to detect the changes on the nose. Lateral cephalometric graphies were obtained preoperatively. As soft tissue edema due to surgey relieses 6 months after the surgery, 6.months after the surgery clinical and radiographic measurements were obtained to compare with the preop data.After ortognatic surgery, in the V-Y suture performed group mean 1,28 mm not significant increased, in the V-Y sutur not performed group mean 0,3 mm not significantly decreased observed. Alar width; in the cinch performed (p=0,010) and not performed group (p=0,016) statistically significant increased observed. The differences between the groups were not statisticially significantly (p=0,463). Subalar widht; in the cinch sutur performed group mean 1,88±0,64 mm significant (p=0,010), in the cinch suture not performed group 2,57±0,53 mm significant increased observed (p=0,015). In this measurement differences between groups were statistically significant (p=0,047). Nasolabial angle; in the cinch suture performed group 4,63º±9,68º decreased, in the cinch suture not performed group 2,29º±8,42º increased observed (p=0,865). Nose nostril height not important changes, in the widht statisticially not significant changes done. When İn the cinch suture performed gruop right nostril widht increased, left nostril widht decreased. İn the cinch suture not performed group right and left nostril width increased observed.