Önkol median ve ulnar sinir kesilerinde uzun dönem tamir sonuçları
The results of the long-term repair of median and ulnar nerve of forearm laceration
  1. Tez No: 324116
  2. Yazar: COŞKUNER KALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETÖnkol seviyesindeki periferik sinir yaralanmaları, fonksiyonel kayba ve ciddisosyal sorunlara neden olabilen durumlardan biridir. Biz çalışmamızda el bileği vedirsek seviyesi arasında median ve ulnar siniri kesilmiş ve kliniğimizde tedavi edilmiş50 hastayı otonom, motor ve duyu iyileşmesini retrospektif olarak değerlendirdik.Çalışmaya dahilen olguların yaş aralığı 7-71 (ort=33,16), takip süresi 1-17 yıl(ort=7,16 yıl), 50 olgunun 40'ı erkek, 10'u kadın idi. En sık etyolojik neden cam kesisi(33, %66) olarak belirlendi. Olguların 30 (%60)unun sağ üst ekstremitesi, 20'sinin(%40) sol üst ekstremitesi yaralanmıştı. Olguların 34'ü (%64) dominant ekstremitesiniyaralamıştı.1996-2011 yılları arasında önkol seviyesinde median ve ulnar sinir kesisinedeniyle kliniğimizde tedavi edilmiş 150 hastadan (dirsek ve el bileği arası, radiyalsinir kesisi hariç) son kontrollere gelen ve kayıtlardan ulaşılabilen 50 hasta retrospektifolarak incelendi.50 hastanın 21'inde median sinir, 19'unda ulnar sinir , 10'unda damedian ve ulnar sinir kesisi mevcuttu.Olguların 8'inde izole sinir kesisi, 15 olguda sinirve tendon kesisi, 27 olguda sinir, tendon ve arter kesisi mevcuttu. 50 hastadan 49'unaerken primer onarım uygulandı. Primer tamir uygulanan 49 olgudan 3'üne erken primeronarım esnasında defekt olması nedeniyle greft uygulandı.1 hastaya geç başvurduğuiçin nöroma eksizyonu ve sekonder onarım uygulandıSeddon değerlendirme ölçütlerine göre iyi ve çok iyi sonuç elde edilen mediansinir kesisi 19 (%90,5), ulnar sinir kesisi 17 (%89,5), ulnar ve median sinir kesisi 4(%40) olarak belirlendi. İzole sinir kesisi olan grupta seddon değerlendirme ölçütlerinegöre iyi ve çok iyi sonuç elde edilen olgu sayısı 6 (%75), sinir ve tendon kesisi olangrupta 14 (% 93,3) , sinir-tendon-arter kesisi olan grupta 20 (% 73,3) olarak belirlendi.Yaş gruplarına göre olgular incelendiğinde 0-18 yaş arası tüm olgularda (%100) çok iyisonuç alınırken, 46 yaş üzeri olgularda ise iyi ve çok iyi sonuç oranı ancak % 55,5 idi.Çalışmaya dahil edilen olguların 45'inde steriognosis mevcut idi(%90), 50olgudan 23'ünde VAS'a göre ağrı mevcuttu (%46).50 hastanın 5'inde PAM mesafesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPeripheral nerve injuries in the forearm are one of the situations that can causefunctional loss and serious social problems. In our study, we retrospectively evaluatedautonomic, motor and sensory recovery of 50 patients that had ulnar and/or mediannerve injury in the level of between wrist and elbow, and treated in our clinic.Mean age of patients included was 33,16 (range: 7-71 years old), mean followup was 7,16 years (range: 1-17 years). 40 patients were male and 10 patients werefemale. The most common cause was glass cut (33,66%). In 30 cases (60%) injury wasin right upper extremity and in 20 cases (40%) injury was in left upper extremity. In 34patient (64%) dominant extremity was injured.50 of 150 patients that were treated because of ulnar and/or median nerve injury( in the level of between elbow and wrist, radial nerve injuries were excluded) between1996-2011 and that come to final visits and reached from hospital records wereretrospectively. There were median nerve injury in 21 patients, ulnar nerve injury in 19patients and both ulnar and median nerve injury in 10 patients. There were isolatednerve injury 8 in cases, both nerve and tendon injuries in 15 cases, nerve, tendon andartery injuries in 27 cases. 49 patients out of 50 patients underwent early primary repair.Nerve graft was applied during primary repair due to nerve defect in 3 cases of this 49patients. Due to late apply to hospital, neuroma excision and secondary repair wasperformed to 1 patient.Good and very good results according to Seddon assessment criteria weredetermined in 19 (90,5%) median nerve injuries, in 17 (89,5%) ulnar nerve injuries andin 4 (40%) both ulnar and median nerve injuries. Good and very good results accordingto Seddon assessment criteria were determined in 6 (75%) cases of isolated nerveinjuries group, in 14(93,3%) cases of both nerve and tendon injuries group, in 20 casesof nerve, tendon and artery injuries group. Cases analysed according to age groups, inage group range of 0-18 years very good results determined in all cases (%100), inpatients over the age of 46 good and very good results rate was only 55,5%.Stereognosis was present in 45% of patients included in the study. Pain waspresent according to VAS in 23 of 50 patients. PAM distance was not complete in 5patient (10%). Trophic changes were determined in 13 of 50 patients. Opposition wasbetween 0-5 degrees in 8 patient (16%).In patients included this study, statistically significant difference (p=0,012) wasobtained in terms of deformity of the affected peripheral nerves. Deformity wasobserved in 9 of 10 (90%) cases that both ulnar and median nerve injured.