Glioblastoma multiformeli hastalarda sağkalımı etkileyen faktörler
The prognostic factors for patients with glioblastoma multiforme
- Tez No: 324115
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETGiriş: Glioblastoma multiforme (GBM), glial tümörler içinde en sık görülen ve enmalign olanıdır ve medyan sağkalım bir yıldan azdır. Yapılan çalışmalarda yaş,performans durumu, mental durum, tümör derecesi ve histolojisi, yapılancerrahinin genişliği, nöbet semptomlarının varlığı, semptomların süresi,hipovaskülarite, uygulanan kemoterapi ve radyoterapi şeklinin sağkalımıetkileyen faktörler olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmada GBM tanısıyla tedavive takip ettiğimiz hastalarda retrospektif olarak sağkalıma etki eden faktörleriincelemeyi amaçladık.Materyal ve Metot: Ocak 1999 - Haziran 2012 tarihleri arasında GaziÜniversitesi Hastanesi'nde glioblastoma multiforme tanısıyla tedavi ve takipedilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Toplam 137 hastanın verileri retrospektifolarak tanı, aldığı tedaviler, klinik seyir, laboratuvar ve görüntüleme bulguları,tedavi sırasında gelişen toksisiteler açısından değerlendirildi. Sağkalımıbağımsız bir şekilde etkileyen faktörleri tespit etmek için Kaplan-Meier testi veCox regresyon analizi uygulandı.Bulgular: Hastalarımızda medyan genel sağkalım 62 (%95 CI; 51.05-72.95)hafta idi.
Özet (Çeviri)
.SUMMARYIntroduction: Glioblastoma multiforme is the most common and the mostmalignant kind of glioma and median survival time is less than one year. Age,performance status, mental status, grade and histology of tumor, extent ofresection, hypovascularity, presence of seizures, duration of synptoms,chemotherapy and radiotherapy have been reported as the prognostic factorsfor survival. In this study we aimed to evaluate the factors influencing onsurvival of the patients with glioblastoma multiforme retropectively.Materials and Methods: The patients with the diagnosis of glioblastomamultiforme who received surgery, radiotherapy or chemotherapy betweenJanuary 1999 and June 2012 were included in this study. A total of 137 patients?clinical records, radiological records, management modalities, clinical coursesand toxicities developed during tretment were evaluated retrospectively.Kaplan-Meier survival analysis and Cox regression analysis were used to findthe factors independently influencing patients? overall survival time.Results: Median overall survival for our patients was 62 (%95 CI; 51.05-72.95)weeks.