Toplam kolesterol, LDL, HDL ve trigliserit seviyelerinin yaşa göre değişiminin değişik regresyon modelleriyle incelenmesi
The investigation of total cholesterol, LDL, HHDL and triglycerides levels with respect to age by different regression models
- Tez No: 324127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, Turgut Özal Tıp Merkezi kardiyoloji polikliniğine müracaat eden hiperlipidemi hastalarında toplam Kolesterol, LDL, Trigliserit, HDL seviyelerinin değişik regresyon modelleriyle tahmin edilerek, yaşa göre değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, doğrusal ve doğrusal olmayan regresyon modelleri ile analiz yapılmıştır.Doğrusal regresyon modelleri, parametrelerin doğrusal şekilde göründüğü modellerdir. Doğrusal olmayan regresyon modelleri ise, en az bir parametrenin doğrusal olmayan şekilde göründüğü modellerdir.Özellikle sağlık alanında tahmine yönelik kullanılacak bir model ya da yöntemdeki olası hataların yüksek risk taşıyabilecek olması nedeniyle, doğru tahmin çok daha fazla önem kazanmaktadır.Modellerin uyum iyiliği, HKO, bilgi kriterleri ve açıklayıcılık katsayısı değerleri kullanılarak yapılmıştır. Bulunan istatistikler doğrultusunda yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the patients with hiperlipidemic who apply to cardiology clinic of Turgut Özal Medical Center to total Cholesterol, LDL, Triglyceride and HDL levels according to age by estimating different regression models to determine the exchange. They were analyzed by linear and nonlinear regression models for this purpose.Linear regression models are models where the parameters appear linearly, whereas in nonlinear models parameters appear nonlinearly.Correctness of the predictions gains much more importance for the models to be used in medicine as an error in such models may contain high risks for individuals.Goodness of fit of the models was determined by mean square error HKO information criterions and determination coefficient values. Interpretations were evaluated by using statistical results.