Study of the relationship between vitamin D levels with IL 17, IL1α and some biochemical tests in subjects undergoing a diet
Diyet yapan konularda D vitamini düzeyleri IL 17, IL1α ile bazı biyokimyasal testler arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 779675
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED FARHAN SHALLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diyet, kilo vermek veya arttırmamak için yapılan diyet programı olarak tanımlanmaktadır. Çalışmanın amacı, Vit-D seviyelerini doğru bir şekilde ölçmekti. İnterlökin 1α, IL 17, hsCRP ve bazı biyokimyasal belirteçler ile D. Vit.D ile Interleukin 1α, IL 17, hsCRP ve Diyet sürecindeki bazı biyokimyasal belirteçler arasındaki olası ilişki araştırılacaktır. Diyet yapan bireylerden IL1α, IL17, Vitamin D, Total kolesterol, Trigliserit, HDL, LDL ve kalsiyum düzeyleri kilo ve yaşa göre tanımlandı. Elde edilen tüm biyokimyasal parametreler kişilerin diyete uyumuna göre değerlendirildiğinde; hastaların diyet öncesi ve diyet sonrası yaş, kilo, D vitamini ve toplam kolesterol ile diyet arasında oldukça anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca elde edilen tüm biyokimyasal parametreler kişilerin diyete uyumuna göre değerlendirildiğinde; Diyet öncesi ve diyet sonrası hastalarda IL1α, IL17, Tg ve HDL ile diyet arasında anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Diet is defined as a program dieting to lose weight or not increase it. The aim of the study was to accurately measure the levels of Vit. D with Interleukin 1α, IL 17, hsCRP, and some biochemical markers. Will be investigated the possible relationship between Vit.D with Interleukin 1α, IL 17, hsCRP, and some biochemical markers in undergoing Diyet. IL1α, IL17, Vitamin D, Total cholesterol, Triglyceride, HDL, LDL and calcium levels were defined from the individuals with diets according to the level of weight and age. When all the biochemical parameters obtained were evaluated according to the adaptation of people to the diet; there is a highly significant relationship between age, weight, Vitamin D and total cholesterol with diet in patients pre-diet and post-diet. Also, obtained were When all the biochemical parameters were evaluated according to the adaptation of people to the diet; There is no significant relationship between IL1α, IL17, Tg and HDL and diet in patients pre-diet and post-diet.