Sistemik klaritromisin tedavisinin timpanoskleroz oluşumuna etkisi
The effect of systemic clarithromycin treatment on tympanosclerosis
  1. Tez No: 324170
  2. Yazar: GÜNEŞ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETAmaç: Sistemik uygulanan klaritromisinin deneysel olarak olu?turulan timpanosklerozu önlemede etkisini göstermektir.Gereç: Ağırlıkları 250-300 gr arasında deği?en 28 wistar albino cinsi yeti?kin rat KLT+, KLT- ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. KLT+ ve KLT- gruplarının tüm kulak zarlarına miringotomi sonrası 0.03 mL 109 CFU/ml tip 3 Streptokokus pnömoni su?u enjekte edildi ve 1. 2. 3. 4. ve 5. haftalarda ilk uygulanan miringotomi bölgesinden aynı teknikle tekrar miringotomi yapılarak timpanoskleroz modeli olu?turuldu. 1. haftanın sonunda tüm ratlara 100 mg/kg/g klaritromisin tedavisi oral ba?landı ve 6. haftanın sonuna kadar tedaviye devam edildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir tedavi veya cerrahi i?lem uygulanmadı. 6. hafta sonunda tüm ratlar sakrifiye edilerek orta kulaklarındaki inflamasyon ?iddeti ve kulak zar kalınlıkları histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjectives: The aim of this study was to determine the effects of orally used clarithromycin on tympanosclerosis.Methods: 28 wistar albino female rats, weighing between 250-300 grams were seperated into 3 groups as KLT+ (12), KLT- (12) and negatif control (4) groups. All tympanic membranes in the KLT + and KLT- groups were myringotomised at the postero-superior quadrant and 0.03 ml 109 CFU/ml type 3 Streptococcus pneumoniae was injected into middle ear through this myringotomy field one time and repeated myringotomies were done every week for 6 weeks leading to tympanosclerosis. At the end of the first week while the rats in the KLT+ grup received sysytemic clarytromycin, the rats in the other groups were left untreated during 5 weeks. At the end of the sixth week, just before the sacrification, all ears were examined by otomicroscope to evaluate myringosclerosis.