Multipl pediküllü perforatör fleplerde rotasyon açısının flep viyabilitesine etkisinin araştırılması (Deneysel çalışma)
Evaluation of rotation angle effect on multiple pedicled perforator flap viability
  1. Tez No: 324168
  2. Yazar: MUSA KEMAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Plastik cerrahide doku kayıplarının onarılmasında perforatör flepler giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Perforatör fleplerde meydana gelen nekrozlar tedavi süresini ve tedavi maliyetini artırmakla birlikte morbiditeyi de artırmaktadır. Bu çalışmada multipl pediküllü perforatör fleplerde rotasyon açısının flep sağkalımına etkisi araştırıldı. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılarak flep yaşayabilirliğini en çok artıran cerrahi tekniğin tespitine çalışıldı.Çalışmada 76 tane erkek Sprague-Dawley sıçan kullanıldı, bunlardan 38 tanesine tek pedikül üzerinden perforatör flep, 38 tanesine birden fazla pediküllü perforatör flep uygulandı. Perforatör flep modeli olarak süperior derin epigastrik arterin perforatörlerinden beslenen perforatör tabanlı sıçan abdominal flep modeli kullanıldı.Çalışmada deneysel olarak her iki perforatör flep grubuna(tek ve multipl) 00, 900, 1800 ve 270 derecelik rotasyonlar yaptırılarak flep canlılığına etkisi araştırıldı. Cerrahi sonrası 7.günde fleplerin yaşayan alanları ölçüldü, yaşayan alanlar istatistiksel olarak değerlendirildi, ayrıca alınan spesmenler ile gruplar histopatolojik da olarak değerlendirildi.Tek pedikül üzerinden kaldırılan perforatör flep uygulanan gruplarda ortalama flep yaşayan alanları sırasıyla; Kontrol-tek pediküllü perforatör grubu'nda (n=9) 12,59 cm2, tek pediküllü 900 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda (n=9) 12,49 cm2, tek pediküllü 1800 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda (n=10) 5,96 cm2, tek pediküllü 2700 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda (n=10) 1,45 cm2 idi. Multipl pedikül üzerinden kaldırılan perforatör flep uygulanan gruplarda ise sırasıyla; Kontrol-multipl pediküllü perforatör grubu'nda (n=10) 27,84 cm2, multipl pediküllü 900 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda (n=9) 17,06 cm2, multipl pediküllü 1800 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda (n=9) 9,96 cm2 ve multipl pediküllü 2700 rotasyon uygulanan perforatör grubu'nda(n=10) 1,70cm2 olarak hesaplandı.İstatistiksel değerlendirme ile multipl pediküllü fleplere rotasyon uygulandığı takdirde flep sağkalımında azalma olduğu ancak bu azalmanın tek pediküllülerdeki ile paralellik göstermediği ortaya konuldu. Rotasyon uygulanmayan fleplerde multipl pedikül kullanımının tek pediküllülere göre avantaj olduğu ancak flebe rotasyon uygulandığı zaman bu avantajın ortadan kalktığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Perforator flaps are increasingly used in treating tissue losses in plastic surgery. Necrosis developing in the perforator flaps increases morbidity while increasing the duration of treatment and costs. In this study, the effects of rotation on flep viability of multiple pedicled perforator flaps were evaluated. The results were compared to each other and an attempt was made to identify the surgical technique increasing the viability of the flap at the greatest degree.Seventy eight male Sprague Dawley rats were used in the study. A perforator flap on a single pedicle was applied in 40 rats, and a perforator flap on more than one pedicle was applied in the other 40 rats. A perforator-based rat abdominal flap model with a blood supply from the deep perforators of the deep superior epigastric artery was used as a perforator flap model.In this study, rotations of 00, 900, 1800, and 270 degrees were performed on two of the perforator flap groups (single and multiple), and their effects on flap viability were analyzed. Live areas of the flaps were measured 7 days after surgery. Live areas were statistically evaluated. In addition, specimens were taken from the flaps and a histopathological analysis of the specimens was performed.Among the groups with perforator flaps on a single pedicle, mean live flap area measurements were 12,59 cm2 in the control group (n=9), 12,49 cm2 in the 90 degree rotation group (n=9), 5,96 cm2 in the 180 degree rotation group (n=10), and 1.45 cm2 in the 270 degree rotation group (n=10). Among the groups with perforator flaps on double pedicles, mean live flap area measurements were 27,84 cm2 in the control group (n=10), 17,06 cm2 in the 90 degree rotation group (n=9), 9,96 cm2 in the 180 degree rotation group (n=9), and 1.70 cm2 in the 270 degree rotation group (n=10).Rotation of multiple pedicled flaps had an effect of statistically decrease on flap viability but there were no analogy when compared with single pedicled flaps. Multiple pedicled flaps had an advantage of viability compared with single pedicled flaps when no rotation was applied but this advantage of multiple pedicled flaps disappeared when rotation was applied.