Gebelik kaybı yaşayan çiftlerin sosyal destek sistemleri ve hemşirelik bakım desteğinin depresyon düzeylerine etkisi
Social support systems of couples who experiencing pregnancy loss and the effects of nursing care on depression levels
  1. Tez No: 324182
  2. Yazar: ÖZLEM CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gebelik kaybı yaşayan çiftlerin sosyal destek sistemleri ve hemşirelik bakım desteğinin depresyon düzeylerine etkisiBu çalışma gebelik kaybı yaşayan çiftlerin sosyal destek sistemleri ve hemşirelik bakım desteğinin, depresyon düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla, ön test - son test kontrollü yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmamızda, Eylül 2011 - Ocak 2012 tarihleri arasında Beykoz Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü' ne başvuran ve gebelik kaybı yaşayan tüm çiftlere ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini, gebelik kaybı yaşayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 52 çift oluşturmuştur. Kayıp yaşanan gebelik haftaları ile ilgili herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. İlk görüşme, kayıptan 1 hafta sonra görüşme ve kayıptan 2 hafta sonra görüşme olmak üzere 52 çiftle toplam 3 kez görüşülmüştür. İlk görüşmede; çiftlerin tanımlayıcı özelliklerine ilişkin veriler anket formu ile toplanmış, eğitim öncesi Beck Depresyon Ölçeği ile depresyon düzeyleri belirlenmiş ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. İkinci görüşmede; elde edilen bulgulara göre hemşirelik tanıları belirlenmiş ve buna yönelik çiftlere bakım ve eğitim desteği sağlanmıştır. Son görüşmede; Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde sayı, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi, Wilcoxon işaret testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kadınların hemşirelik bakım desteği sonrası depresyon düzeyi ortalaması, hemşirelik bakım desteği öncesi depresyon düzeyi ortalamasından düşük bulunmuştur. Bu da gebelik kaybında depresif belirti düzeyini azaltmakta hemşirelik bakım desteğinin etkin olduğunu göstermektedir. Erkeklerin depresyon düzeyi ortalaması, kadınların depresyon düzeyi ortalamasından daha düşük bulunmuştur. Erkeklerin çoğunun tepkisiz kaldığı ve yaşadıkları bu olayı kadınlara göre daha kolay kabullendikleri görülmüştür. Ebeveynlere verilen hemşirelik bakım desteğinin depresyon belirti düzeylerini önemli bir şekilde azalttığı ve sosyal destek sistemleri ile depresyon arasında negatif yönde güçlü bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar literatürle paralellik göstermektedir
Özet (Çeviri)
Social support systems of couples who experiencing pregnancy loss and the effects of nursing care on depression levelsThis study has been conducted for the purpose of determining the effects of social support systems and nursing care support intended for couples experiencing pregnancy loss on depression levels by employing preliminary test and final test controlled quasi experimental research method. In our study, we have aimed at reaching all the couples experiencing pregnancy loss who have applied to Beykoz State Hospital Gynecology Department during the period between September 2011 and January 2012. The sample of the study consists of 52 couples experiencing pregnancy loss who have accepted to take part in the study. No limitation has been introduced with respect to the gestational weeks when the loss was experienced. 52 couples participating in the study have been interviewed 3 times in total, the first of which was held 1 week after the loss, followed by the other interviews 2 weeks after the loss. In the first interview, the data regarding the identifying details of couples have been gathered by way of a questionnaire, and then their depression levels have been identified prior to training through a Beck Depression Scale, and a Multi Dimensionally Sensed Social Support Scale has been employed. In the second interview; nursing diagnosis based on the findings have been identified and the couples have been provided with care and training support accordingly. In the last interview; the results have been evaluated by using a Beck Depression Scale. Number, frequency, mean and standard deviation, Mann Whitney U test, Wilcoxon sign test and Kruskal Wallis test were employed in the analysis of the data. At the end of the study, the average depression level of women after the training has been found to be lower than what it was before the training. And this fact helps lower the depression indication level in pregnancy loss and demonstrates that nursing care and support are effective. The average depression level of men has been found to be lower than that of the average depression level of women. It has been established that most of the men remained unresponsive and came to acknowledge that experience more easily than the women. It has been established that the nursing care support given to parents significantly reduces the depression indication levels and that there is a negatively strong link between the social support systems and depression. Such findings seem to be in parallel to those in the literature.