Kamu ve özel hastanelerde çalışan hemşirelerin iş doyumu ve örgüt kültürü algıları
The perception of job satisfaction and organizational culture among nurses in public and private hospitals
- Tez No: 324183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
1. ÖZETBu araştırma, kamu ve özel hastanede çalışan hemşirelerin iş doyumu ve örgüt kültürü algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış olup, İstanbul ili sınırları içinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı üç eğitim ve araştırma hastanesi ile üç özel hastaneden gerekli izinler alındıktan sonra, 670 hemşire ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, ?Minnesota İş Doyum Ölçeği? ve ?Denison Örgüt Kültürü Ölçeği? kullanıldı. Elde edilen verilerin analizinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran), Student t Testi, Oneway Anova Testi, çoklu karşılaştırmalarda Tukey HDS testi, Pearson Correlasyon Analizi, ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinde ise Reliability Analiz kullanıldı. Minnesota İş Doyum Ölçeğinin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,930 iken Denison Örgüt Kültürü Ölçeği Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,936 bulundu. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin genel iş doyumlarının orta düzeyde (3,19±0,68) olduğu, normal iş doyumuna sahip oldukları, içsel doyumlarının (3,35±0,69), dışsal doyumlarından (2,95±0,78) daha fazla olduğu görüldü. Hemşirelerin katılım kültürünü baskın olarak, tutarlılık kültürünü ise düşük olarak algıladıkları saptandı. Hemşirelerin iş doyumu ile örgüt kültürü algıları arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki bulunmuş olup, içsel doyumu en anlamlı etkileyen katılım ve misyon kültürü, dışsal ve genel doyumu en anlamlı etkileyen tutarlılık kültürü olduğu görüldü. Ayrıca iş doyumu ve örgüt kültürü algısının en yüksek olduğu grubun özel hastanede çalışan hemşireler olduğu bulundu. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin iş doyumu ve örgüt kültürü algısını geliştirmek amacıyla önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYThis study was planned to be a description to identify the perception of job satisfaction and organizational culture of nurses working at public and private hospitals. 670 nurses from 3 hospitals of training and research and 3 private hospitals in Istanbul which are affiliated to Ministry of Health, participated to our study after getting essentials consents. In order to gain information, Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Questionnaire, and Denison Organizational Culture Survey were used. Gathered data were analyzed by using NCSS (Number Cruncher Statistical System), 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size), 2008 Statistical Software (Utah, USA). Student t-test, Oneway Anova Test; Tukey HDS test and Pearson Correlation Test for multiple comparison; Reliability Analysis for relaibility and validity analysis, were used besides decriptive statistical methods (mean, standart deviation, median, frequency, ratio). Cronbach Alpha coefficient of Minnesota Job Satisfaction Questionnaire was calculated 0,930 and Cronbach Alpha coefficient of Denison Organizational Culture Survey was calculated 0,936. Results show that; job satisfaction of nurses was at moderate level (3,19±0,68), they have normal job satisfaction, and their internal satisfaction (3,35±0,69) was higher than their external satisfaction (2,95±0,78). It was also found that nurses perceived the attendance culture more and the consistency culture less. There was a positive linear correlation between job satisfaction and organizational culture. Attendance and mission culture was found the significant factors affecting internal satisfaction, and consistency culture was found significant for affecting the general and external satisfaction. As a result, the highest perception of job satisfaction and organizational culture was observed in nurses working at private hospitals. Within the direction of the results, the suggestions were made to develop the business satisfaction of the nurses and their perceptions of organizational culture.