Özel ve kamu hastanelerinde çalışan hemşierlerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between job satisfaction and burnout levels of nurses working in private and puclic hospitals
  1. Tez No: 578513
  2. Yazar: GÜRCAN GİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ATSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araĢtırmanın amacı kamu ve özel hastanelerde çalıĢan hemĢirelerin tükenmiĢlik ve iĢ doyum düzeylerini belirlemek ve iki farklı örgüt türünde çalıĢan hemĢirelerin tükenmiĢlik ve iĢ doyumu düzeylerinde farklılık olup olmadığını saptamaktır. AraĢtırmada nicel bir araĢtırma yöntemi kullanılmıĢtır. AraĢtırmanın amacı bağlamında, Antalya il merkezinde bulunan 2 kamu ve 5 özel hastanede görev yapan 259 hemĢireye belirlenen soru formu uygulanmıĢtır. ÇalıĢmanın hipotez sonuçlarına göre, kamu ve özel hastane hemĢirelerinin arasında duygusal tükenme, kiĢisel baĢarı, içsel, dıĢsal ve genel doyum düzeyleri açısından fark vardır. TükenmiĢlik alt boyutu olan duyarsızlaĢma düzeyi açısından ise hemĢireler arasında bir fark bulunamamıĢtır
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to specify the burnout and job satisfaction levels of private and public hospital nurses and make a comparison between them. A quantitative research methodology was used in the study. In the context of the purpose of the study, a survey was applied to 259 nurses who have worked in 2 public and 5 private hospitals in Antalya region. According to the findings of hypothesis testing, there is a statistically significant difference between public and private hospital nurses in terms of emotional exhaustion, personal accomplishment, internal, external and general job satisfaction levels. However, there seems to be no difference between two groups of nurses in terms of depersonalization which is a suc dimension of burnout.