Kadınların üreme sağlığını koruyucu tutumlarının vajinal duş yapma durumuna etkisi
The effect of women?s productive attitude of reproductive system for having vaginal douching
  1. Tez No: 324184
  2. Yazar: NAZAN ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, kadınların üreme sağlığı koruyucu tutumlarının vajinal duş (VD) yapma durumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 186 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anket formu ve ?Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği? (ÜSBÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 18 paket programı kullanılarak ve frekans, ortalama, Ki-kare, t?testi, Mann Whitney U test ve Lojistik Regresyon analizi kullanılarak elde edilmiştir.Çalışma kapsamına alınan kadınların %54.8'nin VD uyguladığı belirlenmiştir. Verilerin analizleri VD yapan ve yapmayan olmak üzere iki grup üzerinden yürütülmüştür. VD yapan kadınların yaş ortalamalarının 34.07±7.16 ile yapmayanlardan anlamlı olarak yüksek ve öğrenim düzeylerinin (toplamda %66.7'si ? ilkokul) anlamlı olarak daha düşük olduğu (p=0.001) saptanmıştır. VD uygulayan kadınların daha yüksek oranda (%48.0) geri çekme yöntemi kullandığı (p=0.004), bu kadınların %50'sinin ?temizlik/ hijyen? için VD yaptığı, büyük çoğunluğunun (%85.3) yakın çevresinde VD yapanların var olduğu ve bu uygulamaya genelde evlilikle birlikte başladıkları bulunmuştur. Kadınların VD uygulamalarını %61.8 ile ?haftada birkaç kez?, en yoğun (%42.2) cinsel ilişki sonrası ve de %57.8 oranı ile su+sabun kullanarak yaptıkları belirlenmiştir. Genital enfeksiyonlardan akıntı şikayetini VD yapan kadınların anlamlı olarak daha sık yaşadıkları bulunmuştur (p=0.000). Genel olarak üreme sağlığı davranışlarını gösteren ÜSBÖ total puan ortalamalarının VD yapan kadınlarda yapmayanlara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu (VD yapanlarda 118.93±22.10, yapmayanlarda 132.28±23.11) saptanmıştır (p=0.000). Ölçeğin üreme sağlığı sorunlarında doktora gitme, genital enfeksiyonlardan ve gebelikten korunma alt boyut puan ortalamaları da VD yapan kadınlarda anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0.000). Yaş arttıkça (OR:1.12), eğitim düzeyi düştükçe (okur-yazar olmayan OR:16.78) kat, çok sık vajinal akıntı şikayeti yaşamanın (OR:71.88) ve akıntı şikayetini medikal tedavi dışı girişimlerle çözmeye çalışmanın da (OR:4.66) kat VD yapma olasılığını arttırdığı saptanmıştır. Sonuçlarımız; Vajinal duşun bu çalışmadaki kadın popülasyonunda yaygın uygulandığını, genital enfeksiyonlar ile bir kısır döngü oluşturduğunu, uygulamayı arttıran faktörlerin önlenebilir olduğunu ve bu kadınların üreme sağlığı davranışlarının daha kötü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of women's protective attitude of reproductive system vaginal douche (VD) is a descriptive study which was carried out to determine the effect of making the state. The study sample consisted of 186 women. Questionnaire to collect data and“Married Women Reproductive Health Safety Attitude Determination Scale”(of USB) were used. Using SPSS 18 software package, and the frequency, chi-square, t-test, Mann-Whitney U test and logistic regression analysis were obtained by usage.54.8% of the women included in the study of the VD were applied. Data analyzes were conducted on two groups; VD and non-paying. It is observed that VD mean age 34.07 ± 7:16 of the women and education levels were significantly higher in the sedentaries (a total of 66.7% ? primary school) was significantly lower (p = 0.001). VD applying a higher rate of women (48.0%) used the withdrawal method (p = 0.004), 50% of these women,“cleanliness / hygiene”made for the VD, the vast majority (85.3%) of those who were present in the vicinity of this application VD started with marriage. 61.8% of women with VD applications“several times a week”, the most intense (42.2%) after sexual intercourse, as well as rate of 57.8% water + soap, respectively. Genital infections were significantly more common in women who discharge their complaint VD (p = 0.000). In general, the mean total score of USB that reproductive health behaviors were significantly lower than those in women who VD (VD those who 118.93 ± 22:10, 23:11 ± sedentaries 132.28) was observed (p = 0.000). The scale of reproductive health problems to visit a doctor, genital infections and contraception in sub-dimension scores were significantly lower in women who VD (p = 0.000). With increasing age (OR: 1.12), education level decreases (illiterate OR: 16.78) times, very often living in the complaint of vaginal discharge (OR = 71.88) and non-medical treatment interventions to solve the current complaint in the study (OR: 4.66) VD-fold increased likelihood of making respectively. Our findings support the widespread implementation of Vaginal douching, genital infections have created a vicious cycle, the application can be prevented and that the factors that increase women's reproductive health behavior have become worse.