T.C Ziraat Bankası'nda halkla ilişkiler faaliyetleri
  1. Tez No: 32419
  2. Yazar: Ç. MURAT HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Osmanlı imparatorluğu döneminde çiftçilere yüksek faizlerle kredi verilmesi, verilen kredilerin geri ödenmesinde ise risklerle karşılanması üzerine, çiftçilerin katılımlarıyla 1863 yılında“Memleket Sandıkları”kurulur. Çiftçiye kredi sağlamakla görevli olan sandık, 1883 yılında Menafi Hissesi adlı bir verginin yürürlüğe girmesiyle,“Menafi Sandıkları”adını alır. 1888 yılında ise, günün şartlarına uygun olarak Ziraat Bankası kuru 1 ur. Banka, 1888-1924 döneminde Resmi Devlet Müessesesi, 1924- 1937 döneminde Anonim Şirket, 1937'den sonra özerk Devlet Müessesesi ve sonunda İktisadi Devlet Teşekkülü olarak tanımlanır. Çiftçiye, tahum, gübre, tarımsal araç ve gereçler vb. konularında yardımcı olmak amacıyla kurulan banka, 1993 yılında, 314 trilyon TL'lik bütçe, 108 trilyonluk toplam mevduat, 1274 şube ve 38203 personel sayısına ulaşmıştır. Ziraat Bankası 'nın halkla ilişkiler faaliyetleri, Kuruluşiçi Halkla İlişkiler ve Kurulusdısı Halkla İlişkiler çalışmaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kurulusiçi faaliyetleri. Eğitim ve Organizasyon Müdürlüğü, Haberleşme Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Yardım Sandıkları yürütür. Kurulusdısı çalışmaları ise. Halkla İlişkiler Müdürlüğü planlamakta ve yürütmektedir. Banka, kreş, misafirhane, dinlenme kampı, lojman vb. olanakları mensuplarına sunarken, tiyatro, sinema, resim gibi aktivitelerle kamuya açılmaktadır. Bankaya girdi (bilgi) sağlama ve çıktılarının (halkla ilişkiler faaliyetleri) kamuya ve müşteri kesimine pazarl anmasından sorumlu olan Halkla İlişkiler Müdürlüğünün çalışmalarının, denge, kontrol ve yönetim bilimi olarak adlandırılan sibernetik bir çerçeveyle ele alınması, bankanın kamu ve müşterileriyle ilişkilerinde ortaya çıkmakta olan entropik sebeplerin giderilmesini kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1863,“Memleket Sandıkları”had been organized in order- to prevent the risk of collecting back the high interested credits which had been given to the farmers. In 1883, the name of organization changed and called by the taxes name which was“Menafi Sandıkları”and at the end, in 1888,“Ziraat Bankası”was established. Between 1888-1924 was in a statue of a formal bureau, between 1924-1937, it became a joint stock company, Since 1937, it became an independent government organization. Finally, it became a IDT. It provides hardware and software such as equipment, fertilizer and seed for the farmers. It has a total budget of 314 trilliard, 108 trilliard total deposits, 1274 branch offices and 38203 qualified staff. Public Relations Activities are divided into 2 subbranches* as interorganizational and external affairs. Interorganizat ional affairs consist of Training and Organisation Department, Communications Department, Social Activities Department and Foundations and Funds. External affairs are planned and run by Public Relations Department. The Bank provides Kinder Garden. Accomodation, Holiday Resort for its staff members. Also it supports activities such' as theatre, cinema, ait for public utility. That it would make it easier to reduce the entropic causes of the relationship between the banks and its customers oi~ vica verse from the perspective of cybernetics which is called the science of administration, control, and balance under the responsibility of the public relations of headmaster whose duty is to sell and organize the public and the customers from the point of input and output of the bank.