Çocuk psikiyatri polikliniğine ilk başvuran ailelerin aile işlevselliği ve çocuk yetiştirme tutumları
Family functionality and child rearing attitude of parents who have first applied to child psychiatry outpatient clinic
- Tez No: 324192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma çocuk psikiyatri polikliniğine ilk başvuran ailelerin aile işlevselliği ve çocuk yetiştirme tutumlarının bazı değişkenlerle olan ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı araştırma desenine göre gerçekleştirildi. Temmuz - Eylül 2011 tarihleri arasında Avrupa yakasında kura yöntemi ile seçilen yazılı iznin alındığı bir çocuk psikiyatrisi polikliniğinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini telefon ve internet üzerinden poliklinikten randevu alan 500 ebeveyn oluştururken, örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden, polklinik randevusuna gelen 434 ebeveyn oluşturdu. Araştırmanın verileri Ebeveyn Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik Testi, One-Way ANOVA testi, t testi, Pearson's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned descriptively to determine the family functionality and child rearing attitude of parents relationship between some of the variables who have first applied to child psychiatry outpatient clinic. Study was conducted between the dates of July ? September 2011, the sample was constituded a child psychiatry outpatient clinic which were received written permission from and selected by the draw method in Europian side of Istanbul. The population of the study was constituted 500 parents who have made an appointment over the telephone or internet. The sample was constituted 434 parents who have come to their appointment and accepted to participate in the study. The data was collected by the Parent Information Form which is prepared by the researcher, Family Functionality Scale and Family Life and Child-Rearing Attitudes Scale. The data was evaluated statistically by Percentage Test, One-Way Anova Test, t Test, Pearson? s Correlations Analyses.