Künt toraks travması ile izole bilateral akciğer kontüzyonu oluşturulan deneysel rat modelinde budesonit ve interlökin 10 etkinliğinin araştırılması
The research of budesonide and interleukin 10s' effectiveness on experimental rats having blunt thorax trauma and isolated bilateral lung contusion
- Tez No: 336631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Acil servise başvuran travmalı olguların %25'ini toraks travmaları oluşturur. Toraks travmalı hastaların büyük bir bölümünde kot fraktürü ve akciğer kontüzyonu gelişir. Major toraks travmalarının %30-75'inde ortaya çıkan akciğer kontüzyonu mortalite ve morbiditesi yüksek ciddi bir yaralanmadır. İzole ağır bir kontüzyonda %11 olarak verilen mortalite ilave yaralanmaların varlığında %22'ye çıkmaktadır (6).Çalışmamızda, akciğer kontüzyonunda inhale steroid olan budesonit ve antiinflamatuvar sitokinlerden IL-10'un koruyucu etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışmada 55 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Sham grubu hariç diğer gruplara izole künt toraks travması uygulanarak akciğer kontüzyonu oluşturuldu. Travmanın şiddeti 1.45 jolue olarak belirlendi. Budesonit ve IL-10 gruplarına travmadan 30 dakika önce, travma sonrası 1. ve 2. gün budesonit oragastrik olarak, IL-10 intraperitoneal olarak verildi. Kontrol grubuna sadece künt toraks travması uygulandı. Grupların 0, 1, 2 ve 3. günlerde kan gazları, kan glutatyon, malondialdehit ve TNF alfa değerleri; akciğer dokusu histopatolojik değerlendirme ve bronkoalveolar lavaj hücre sayımı sonuçları kaydedildi.BULGULAR: Travma sonrası 5 (%9) ratta mortalite gelişti. Budesonit, IL-10 ve sham gruplarında PaO2 ve SatO2 değerleri kontrol grubuna göre yüksek gözlendi (p0,05). SatO2 değerinin budesonit ve IL-10 grupları arasında farklılık göstermediği (p>0,05), bu gruplardaki SatO2 değerinin sham grubuna göre düşük olduğu gözlendi (p0,05).Budesonit, IL-10 ve sham gruplarında malondialdehit ve TNF alfa değerlerinin kontrol grubuna göre düşük olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The 25% of traumatic cases that apply to emergency have rib fractures and lung contusion.The lung contusion that emerges in 30%-75% of the major thorax is the serious injury which has a high mortality and morbidity rate.The mortality rate given as 11% in an isolated intense contusion, rises 22% when additional injuries come out (6).In our study after the lung contusion we aimed to evaluate the protective effectiveness of inhale steroid budesonide and one of the antiinflammatory cytokines IL-10 .MATERIALS and METHODS: 55 of Sprague Dawley male rats were used in this study.Via performing isolated blunt thorax trauma, lung contusion was created for the other groups except the Sham group. The intensity of the trauma was determined as 1.45 joule. To the groups of budesonide and IL-10, budesonide as orogastric and IL-10 as intraperitoneal were given 30 minutes before the trauma and on the first, second day after the trauma. Only blunt thorax trauma was performed to the controlled group. In the begining, on 1st, 2nd, 3rd days groups blood gases, blood glutatyon, malondialdehit and TNF alfa values; lung tissue histopathological evaluation and bronchoalveolar lavage cells counted results were recorded.DIAGNOSES: Following the trauma in five rat (9%) mortality was observed. For budesonide, IL-10 and sham groups PaO2 and SatO2 values were found higher compared to the control group (p0,05).